Výsledky letošní Pálenky roku, největší české soutěže pálenek, vycházely z hodnocení odborné poroty, která všech 296 destilátů z 37 českých lihovarů ochutnávala o týden dříve. Vůbec největší konkurence byla v kategorii slivovic, kde se mezi sebou utkalo celkem 30 pálenek. Vítězství z minulého roku zde obhájila kuželovská Palírna U Větrného mlýna. Tentokrát uspěla s Horňáckou Durancií. Záštitu nad soutěží převzala Unie destilatérů a největší český distributor řemeslných pálenek Lihovárek.cz.

Tak jako v loňském roce, i letos zvítězila v kategorii slivovic Palírna U Větrného mlýna, která se nachází v Kuželově na Hodonínsku. Největší úspěch v konkurenci 30 dalších slivovic tentokrát slavila Horňácká Durancie. „Slivovice byly letos vůbec nejnabitější kategorií – jedná se ostatně o nejrozšířenější druh pálenky. V Kuželově tak ukázali, že slivovice opravdu umí,“ říká organizátor soutěže a majitel Lihovárku Jakub Gottwald. Podle majitele kuželovské palírny Davida Kozumplíka stojí za úspěchem jeho aromatické a po mandlích vonící i chutnající pálenky specifická chuť švestky durancie, které se v oblasti Horňácka pěstují tradičně. „Samozřejmě ale záleží i na ročníku, šetrné sklizni, kontrole kvasu a technologii destilace. Když se k tomu přidá um a cit destilatéra, výsledkem by měla být dobrá slivovice,“ říká.

Produkce pálenek obecně patří v oblasti Horňácka mezi největší místní tradice a je provázána s historií regionu. „Specifické jsou právě pálenky vyráběné z místních durancií, které mají snad z důvodu skladby podloží na svazích Bílých Karpat nebo vlivem nadmořské výšky zcela výjimečnou chuť,“ vysvětluje David Kozumplík. Palírna U Větrného mlýna nicméně na Pálence roku slavila úspěch i s jinými druhy destilátů – v kategorii višňovic skončila na druhém místě jejich Horňácká višňovice, bronz v kategorii třešňovic si pak odnesla Horňácká třešňovice. Celkem vyrábí v Kuželově 22 druhů pálenek. „Novinkou je jahodovice vyrobená z plodů čerstvých jahod, jejíž lihovitost jsme z našich tradičních 50 % snížili na 47 %,“ říká David Kozumplík. Příští rok chce palírna otevřít nové degustační prostory pro návštěvníky z celého regionu.

Porota hodnotila požitek, vůni, chuť i jemnost

V soutěži Pálenka roku hodnotilo 10 odborných komisí destiláty celkem v 19 kategoriích v rozmezí od 7 do 30 vzorků. „Každý produkt byl hodnocen na základě ověřené metodiky, která zkoumá parametry jako požitek, vůni, chuť či jemnost. Parametrů je 10 a bodů také. Celkem se tedy jedná o stobodovou škálu,“ vysvětluje Jakub Gottwald. Absolutním vítězem soutěže se stala Hruškovice Williams ze středočeské Palírny Radlík, která v průměru dosáhla výsledku 96 bodů.

Jakub Gottwald, majitel největšího prodejce tuzemských řemeslných destilátů Lihovárek.cz a zároveň tajemník Unie destilatérů, vnímá akci jako možnost podpořit lokální lihovary, zlepšit reputaci pálenek v české společnosti a v neposlední řadě dát detailní zpětnou vazbu producentům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno