Osm škol a téměř padesátka žáků 2. stupně základních škol Pardubického kraje postoupila do krajského kola branně-vědomostní soutěže Escape POKOS. Soutěžící si poměřili fyzickou zdatnost, mrštnost, inteligenci a znalost historie. Také se vžili do situace výsadkářů ze skupiny Platinum-Pewter, kteří byli za 2. světové války vysláni z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava.

Myšlenka vytvořit soutěž v podobě venkovní únikové hry pochází z Krajského vojenského velitelství Pardubice. Poprvé se uskutečnila vloni. Letos se okresní i krajské kolo zaměřily na osobnosti čs. odboje. Krajské kolo proběhlo ve městě Sezemice, které pro tuto soutěž poskytlo perfektní zázemí ve sportovně-rekreačním areálu Mlynářka.

V polovině září 2023 se tak družstva proměnila ve skupinu výsadkářů pod krycím názvem Platinum-Pewter, která provedla výsadek poblíž Nasavrk u obce Javorné na Chrudimsku v noci z 16. na 17. února 1945. Jejich úkolem bylo získávat a vysílat aktuální informace z Českomoravské vysočiny. Během nočního výsadku se jim však utrhly nožní pytle. Tvrdý dopad poničil většinu transportovaného materiálu včetně obou vysílacích stanic. Na základě této historické skutečnosti musela soutěžní družstva překonávat různé překážky a plnit rozličné úkoly a šifry.

Skupině Platinum-Pewter se výsadek do okupované vlasti zdařil až na třetí pokus. Proto bylo jedním z prvních úkolů soutěžících složit padák po seskoku, při čemž jim pomáhali vojáci 43. výsadkového pluku. Následně se museli zorientovat v terénu a pomocí buzoly a azimutu najít směr cesty. Čekalo je rovněž překonávání různých nástrah a překážek. Nestandardní aktivitou, na kterou narazili při běhu, byla střelba z luku na cíl. Na konci soutěže se svými střeleckými schopnostmi a muškou pochlubili také jejich učitelé. Třešničkou na dortu byla střelecká soutěž na profesionální airsoftové střelnici.

Mladé soutěžící přijeli podpořit členové Klubu výsadkových veteránů generála Jaroslava Klemeše Chrudim, kteří neskrývali radost ze soutěživosti dětí i jejich zápalu pro sport. Dětem dokonce při střelbě radili.

„Jsem rád, že v době, kdy děti raději tráví svůj čas u virtuálních her, se najdou i tací, kteří ocení soutěž zaměřenou na brannost. Myslím, že zdejší mladá generace je na tom lépe, než by mnozí z nás čekali,“ konstatoval ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice plukovník Petr Holý.

Český červený kříž Chrudim poskytl zdravotnické zabezpečení a soutěž okořenil praktickými ukázkami první pomoci. Děti si také mohly za odborného dohledu a výkladu vyzkoušet služební výstroj příslušníků pardubické Vězeňské služby, kteří zároveň zabezpečovali i jedno soutěžní stanoviště. Pardubický kraj pak dětem poskytl občerstvení a výhercům věnoval věcné ceny.

Držitelem putovního pohárů se stala ZŠ Habrmanova Česká Třebová. Tento pohár věnovala do soutěže minulý rok Československá obec legionářská a vítězové ho převzali z rukou jejího zástupce Františka Bobka. Druhé místo vybojovala ZŠ Vincence Junka Dolní Čermná a třetí místo si odnesla ZŠ Řečany nad Labem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno