Poslanci a poslankyně Hospodářského výboru Sněmovny se dnes zabývali pozměňovacími návrhy podanými k novele energetického zákona, tzv. lex OZE II. Šlo o jednání garančního výboru před třetím čtením. Mezi pozměňovacími návrhy, které Hospodářský výbor podpořil, se neobjevuje žádný, který by ohrozil schválení zákona jako takového ani fungování komunitní energetiky, poslanci na výboru ale nepodpořili několik pozměňovacích návrhů, které by odstranily některé zbývající nedostatky. 

Hospodářský výbor podpořil pojistku proti odkladům začátku sdílení, kterou navrhnul poslanecký Výbor pro životní prostředí [1]. Začátek sdílení tak již nebude záviset na tom, zda si provozovatelé Energetického datového centra, tedy soukromé distribuční firmy a státní provozovatelem přenosové soustavy (ČEPS) schválí řád jeho fungování.

Výbor naopak nepodpořil návrh poslance Davida Šimka z KDU-ČSL, aby se jedna domácnost nebo objekt mohla zapojit až do tří skupin sdílení. V praxi by to znamenalo, že pokud někdo bude sdílet energii například v menším energetickém společenství s rodinou nebo sousedy, nebude už moci zároveň využít sdílení ve větším společenství, organizovaném například obcí nebo provozovatelem místní větrné elektrárny. Energetický regulační úřad odmítl na jednání 31.10. zařadit skupiny sdílení mezi funkce EDC, a to přesto, že na jeho přípravu poskytla Evropská unie dotaci 800 mil. Kč z Národního plánu obnovy. [2]

Zásadní překážku pro efektivní využívání možností sdílení elektřiny mohou odstranit poslanci a poslankyně na třetím – tedy finálním – čtení novely, které má proběhnout již příští týden.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:

“Sdílení elektřiny otevře celé široké spektrum nových možností, jak využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů. Zákon by ale neměl klást lidem překážky a stavět je před dilema, zda sdílet v malém třeba v rodině, nebo se připojit k většímu projektu města. Za 800 milionů korun z dotace by poslanci a poslankyně měli po distributorech elektřiny požadovat, aby dokázali spočítat i variantu, kdy se domácnost nebo obec účastní sdílení ve více různých projektech.”

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno