Jedním z hlavních rizikových faktorů našeho současného životního stylu je nadměrná konzumace cukru. Je to faktor, který přispívá k obezitě, cukrovce, špatnému stavu zubů i k rozvoji některých typů rakoviny a dalších nemocí. To asi většina z nás ví. Ale ne každý si možná uvědomuje, jak významným zdrojem cukru jsou slazené nápoje. Přitom vzdát se konzumace slazených nápojů nemusí být pro závisláky na sladkostech tak těžké jako vypustit ze stravy sladká jídla. A je to možnost, jak dosáhnout trvalého zlepšení životního stylu.

Podle údajů Eurostatu z roku 2019 je podíl občanů starších 15 let, kteří pijí alespoň jeden slazený nápoj denně, v České republice sedmý nejvyšší z Evropské unie. Jeden slazený nápoj denně pije přes 11 procent Čechů. A podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2021 průměrný Čech spotřebuje ročně více než 80 litrů limonád a více než 65 litrů ostatních slazených nápojů, jako jsou slazené džusy, studené čaje apod.

Problému si všímá Národní ekonomická rada vlády (NERV), která ve svých doporučeních v oblasti prevence a zlepšování zdravotního stavu klade důraz na fakt, že ČR je třetí zemí v rámci EU s nejvyšším podílem dospělých lidí s nadváhou. To, že až 60 procent dospělé populace u nás má nadváhu, má podle ní výrazné negativní dopady na náklady zdravotního systému, sociálního systému a ekonomickou produktivitu. Proto taky doporučila vládě zavést vyšší specifické zdanění slazených nápojů jako efektivní intervenci vedoucí ke snížení spotřeby cukru.

Pozor na obezitu, je to vážná nemoc

Pokud jde o populaci v ČR a body mass index (BMI), průzkum z března 2021 vypracovaný pro naši pojišťovnu potvrdil alarmující čísla. Bylo zjištěno, že třicet procent respondentů má nadváhu, sedmnáct procent obezitu prvního stupně, necelých sedm procent obezitu druhého stupně a čtyři procenta obezitu třetího stupně. Normální BMI má podle průzkumu více žen než mužů.

Výsledky komentoval MUDr. Zlatko Marinov, dětský obezitolog z Fakultní nemocnice v Motole tak, že jde o vážný problém, protože obezita je spouštěčem fatálních civilizačních onemocnění, na které umírá 90 procent populace. Podle Marinova je třeba obezitu chápat jako nemoc a léčit ji. Překážkou je ale nedostatečná nutriční a zdravotní gramotnost a také masivní mediální prosazování zájmových a módních vlivů. Zkuste se nad tím zamyslet. Opravdu si neumíte svůj život bez sladkých drinků představit?

Naše pojišťovna se snaží své klienty v úsilí o udržování zdravé tělesné váhy podporovat. Z fondu prevence přispíváme dětem až 1 500 Kč a dospělým až 500 Kč na analýzu složení těla nebo na sestavení jídelníčku s nutričním terapeutem. Příspěvek poskytujeme také na různé sportovní aktivity.

Zdroje: Doporučení pracovní skupiny NERV v oblasti prevence a zlepšování zdravotního stavu (2023) a tisková zpráva Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR ze dne 24. 5. 2021.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno