Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně získala jako první zdravotnická organizace na jižní Moravě oprávnění pro přípravu autologních sérových kapek (ASK). Ty se využívají při léčbě syndromu suchého oka v případech, kdy běžná léčba selhává, a speciální jsou díky výrobě z krevního séra pacienta. Do léčebného programu na jejich přípravu je tak zapojeno hned několik pracovišť v rámci fakultní nemocnice.
Za nově spuštěným programem stojí oční lékařka MUDr. Markéta Zemanová, Ph.D., kterou k myšlence vedl narůstající počet pacientů se syndromem suchého oka a především výpadek dostupných farmaceutických přípravků. „Na jaře na trhu nebylo dostatečné spektrum účinných léků pro tyto pacienty. Bylo mi líto, že jsou kvůli svým potížím často vyřazováni z běžných denních aktivit,“ vysvětluje svou motivaci oftalmoložka.
Syndrom suchého oka je multifaktoriální onemocnění povrchu oka, které má v poslední době narůstající prevalenci. Mezi příznaky patří pocit cizího tělíska nebo písku v očích, pálení, únava, tlak, bolest a diskomfort očí. Častým steskem pacientů je zhoršené vidění, světloplachost, netolerance kontaktních čoček, klimatizovaného nebo větrného a zakouřeného prostředí.
Jednou z takových pacientek a zároveň první nemocnou, která získala své autologní sérové kapky vyrobené v Nemocniční lékárně Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, je Ivana Dohnálková. „Cítila jsem se, jako bych v očích měla žiletky. Víčka se mi lepila k oku a moje potíže vygradovaly letos v únoru, kdy se u mě objevil velký zánět. Po neúspěšné léčbě několika antibiotiky jsem se setkala s paní doktorkou Zemanovou, která mi představila svůj plán,“ popisuje.
Oproti běžně dostupným umělým slzám jsou autologní sérové kapky podstatně účinnější, a navíc nemají žádné nežádoucí účinky. „Hlavní léčivou látkou je totiž vlastní sérum pacienta, které se vyfiltruje z jeho krve. Následně se v Nemocniční lékárně ve vhodném poměru rozředí a po kontrole Mikrobiologickým ústavem vydá ve zmražené formě pacientovi,“ popisuje proces Dr. Zemanová a dodává, že léčba je pro dospělé pacienty schválena SÚKL a plně hrazená zdravotní pojišťovnou
I kvůli současnému životnímu stylu pacientů s těžkou formou syndromu suchého oka přibývá. „Nemocní nejsou vždy dobře informováni o závažnosti problému a k nám do ambulance často přicházejí až v momentě, kdy jejich nález vyžaduje chirurgickou léčbu. Určitě bych proto doporučovala řešení suchého oka neodkládat,“ radí lékařka s tím, že na Oddělení nemocí očních a optometrie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně mají pacienti dveře vždy otevřené.
Správná a včasná léčba může pacientům značně ulevit. „Autologní sérové oční kapky používám měsíc a pozoruji velké zlepšení. Zmizelo zarudnutí bělma a nepříjemné potíže prakticky vymizely,“ pochvaluje si Ivana Dohnálková. Jako pozitivní hodnotí také fakt, že kapky stačí aplikovat 5–6x denně, zatímco kvůli volně prodejným umělým slzám musela vstávat i v noci. Z jedné várky odebraného krevního séra na Transfuzním oddělení získala kapky na čtvrt roku, poté se proces chystá zopakovat.