Mezi pojištěnci VZP bylo vloni 16 175 pacientů, kteří se léčili s některým z typů zhoubného melanomu kůže. Pojišťovna za jejich péči zaplatila 566 milionů korun, téměř 90 % úhrad tvořila biologická léčba. Melanom je nejagresivnější typ nádoru kůže, jehož incidence, tedy počet nových případů, stále stoupá.

VZP proto od příštího roku bude preventivní prohlídky u dermatologa plně proplácet, chce tak přispět k včasnému záchytu onemocnění. „V mezinárodním srovnání si nevedeme špatně, více než polovina léčených melanomů je u nás zachycena včas, tzn. v prvním stádiu. Stále je zde ale 45 % těch, které jsou objeveny ve stádiích pozdějších. Proto je tak důležitá prevence, a proto je také dobře, že se VZP rozhodla preventivní prohlídky u dermatologa plně hradit,“ říká Tom Philipp, předseda správní rady VZP. Zprávu vydává pojišťovna při příležitosti Dne proti melanomu (24. května).

Namísto příspěvku VZP prohlídky plně uhradí

VZP na prohlídku kožních znamének přispívá klientům pět set korun, s odbornou společností se ale pojišťovna dohodla, že od příštího roku zařadí preventivní prohlídky u dermatologa za použití dermatoskopu mezi hrazené výkony. „Pro naše klienty to znamená, že nebudou v ordinacích za tyto prohlídky nic platit. Preventivní prohlídka provedená dermatoskopem u kožního lékaře bude plně hrazena pojišťovnou,“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči a vysvětluje, proč je včasný záchyt nemoci tolik podstatný: „Pokud je melanom odhalen v tzv. první stadiu, znamená to pro pacienta téměř 100% šanci na úplné vyléčení. Ve čtvrtém stadiu už je to necelých 30 %, prognóza výsledku léčby se tedy prudce zhoršuje.“

Počet žádostí o příspěvek po covidu vloni rychle rostl

Vloni příspěvek na preventivní prohlídku využilo 25 901 klientů, tj. o 29 % více než v roce 2021 a dokonce o 36 % víc než v roce 2020, kdy došlo k výraznému propadu. V dotazníkové šetření mezi klienty, kteří tento benefit čerpali, téměř 60 % uvedlo, že byl pro ně příspěvek motivací k tomu, aby vyšetření postoupili. 

Výskyt melanomu dle regionů

Motivační program VZP Plus pro ambulantní specialisty

Ambulantním dermatologům hradí VZP už dnes za vyšetření optickým dermatoskopem v rámci prevence onkologického onemocnění kůže finanční odměnu za každého vyšetřeného klienta. Podmínkou je, aby vyšetření na pracovišti poskytovatele podstoupilo alespoň 100 pojištěnců VZP.

Prevence

Rakovina kůže patří v dnešní době k nejčastějším nádorovým onemocněním. Zhruba třetina až polovina melanomů vznikne z pigmentového znaménka. Velký vliv na jeho vznik má ultrafialové záření a také genetická výbava. Je potřeba svou kůži a mateřská znaménka pravidelně kontrolovat. Při jakékoli pochybnosti je nutné obrátit se na kožního lékaře, zejména pokud je znaménko asymetrické, „rozpité“, má nepravidelné výběžky, je tmavě hnědé až černé, nebo naopak skvrnité, větší než 5 milimetrů nebo přibývá na tloušťce. Mezi nejrizikovější skupiny pak patří tzv. světlé fototypy nebo lidé s oslabenou imunitou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno