Domov pro seniory v jihomoravském Šanově získal jako první ze skupiny SeneCura certifikaci Asociace poskytovatelů sociální péče ČR (APSP) v oblasti paliativní péče.
„Paliativní péče je moderní koncept péče o osoby v závěru života či s diagnózou nevyléčitelné nemoci. Zaměřuje se na tišení bolesti a mírnění zatěžujících symptomů, hledá možnosti a způsoby, jak zajistit kvalitní život až do jeho konce,“ vysvětluje Jana Tesařová, sociální pracovnice SeniorCentra v Šanově.
Během certifikace domova v této oblasti se ověřuje několik faktorů. Zejména to, zda domov pracuje podle koncepce a má nastavené procesy pro péči o klienty v závěru života. „Jde také o to, zda všichni na domově, a to napříč všemi profesemi znají a naplňují svoji roli v paliativní péči,“ dodává Michal Veleba, ředitel SeniorCentra Šanov.
Podle ředitele Veleby není příprava na certifikaci krátkodobá záležitost. Jednalo se o dva roky intenzivních příprav, během nichž byla klíčová i podpora celé skupiny SeneCura. Důležitou roli pak hrála týmová spolupráce, na které si šanovské SeniorCentrum zakládá. Zaměstnanci, jejichž složení je dlouhodobě stabilní, prošli četnými školeními v oblasti paliativní péče.
„Certifikace nás posílila v tom, že naše úsilí přineslo výsledek a že jsme se vydali na správnou cestu. Její získání bylo jak časově, tak koncepčně velmi náročné. Paliativní péče nám dává obrovský smysl. Být co nejlepším společníkem klienta a jeho rodiny celou dobu i ke konci jeho života naplňuje z velké části poslání naší služby,” dodává Michal Veleba.
Paliativní péče se v českém prostředí začala rozvíjet v 90. letech. Vnímá lidskou bytost nejen z fyzického a zdravotnického úhlu pohledu, ale soustředí se na naplnění jeho psychických, sociálních, kulturních a duchovních potřeb.
Důležitým partnerem je rodina klienta, které zařízení poskytuje podporu. I proto vzniká v šanovském SeniorCentru například nový rodinný pokoj, díky němuž může být rodina s klientem v závěru života 24 hodin denně.