Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně si už tradičně na konci října připomíná svátek patronů ševců, svatého Kryšpína a Kryšpiniána. Tito původně římští šiřitelé křesťanství zahynuli mučednickou smrtí v Galii ve 3. století n. l. a jsou po staletí u nás i ve světě považováni za ochránce obuvníků. V ševcovském Zlíně býval jejich svátek, připadající na 25. říjen, jedním z hlavních svátků ve městě.

Už řadu let tento svátek připomíná Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně akcí, která dnes nese název ŠEVCI ŽIJÍ.Letos na sobotu 28. října 2023 muzeum  znovupřipravilo přímo v expozici Princip Baťa program plný aktivit, ukázek a dílniček s obuvnickou tematikou, a to v čase od 10 do 16 hodin.

Podobně jako vloni se při této akci překlene příběh obuvnictví a ševcoviny přes tři staletí – od nejmodernějších technologií používaných v současném vývoji obuvi, přes baťovskou výrobní linku a ukázky strojů, které jsou její součástí, až k původní ruční ševcovině z konce 19. století. Michal Heinrich, historik muzea a kurátor sbírky obuvi k programu doplňuje: „Hledali jsme takové aktivity, které budou návštěvníky bavit, a zároveň pro ně mohou být užitečné. Velkou část návštěvníků tvoří tradičně rodiny s dětmi, takže i na to jsme letos mysleli.“

K diagnostice chodidel, kterou pro akci zajišťuje Česká obuvnická a kožedělná asociace, přibyde letos poradna medicinální pedikérky Andrei Fabrikové. Pro zdravá chodidla pak lze doporučit procházku po chodníku zdraví z různých materiálů, který přivezou studenti Ateliéru obuvi při UTB Zlín. Univerzitní Centrum výzkumu obouvání představí moderní technologie využívané v moderním designu i výrobě obuvi. Zejména pro děti je velkou atrakcí ruční čištění obuvi, které tady mnozí vidí poprvé v životě, stejně jako povídání o tom, jak se ručně šily boty v časech jejich praprababiček. Pro děti jsou připraveny i další aktivity a dílničky, s nimiž mohou strávit příjemný čas. Dospělí se spolehlivě zabaví třeba i sledováním provorepublikových baťovských reklam.

Muzeum letos znovu propojilo akci s nedávno otevřeným 44 Centrem řemesel na 44. budově továrního areálu. To budou moci zájemci navštívit ve třech prohlídkách, a to v 11, 13 a 15 hodin, a podívat se, kde a jak dnes ve Zlíně probíhají obuvnické kurzy. Podrobný program na https://www.muzeum-zlin.cz/sevci-ziji.

Ševci žijí nejsou jedinou akcí, kterou zlínské muzeum na tento den připravilo. V Luhačovicích se uskuteční setkání s památkářem Radimem Vrlou na zřícenině hradu Starý Světlov, na Ploštině to bude krátká připomínka státního svátku spojená s komentovanou prohlídkou nové expozice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno