Portál dopravy dál rozšiřuje své služby. Uživatelé tam najdou přehledně všechny informace o jimi vlastněných leteckých osvědčeních a registracích, a to i v případě dronů. Přes Portál dopravy lze nově také podávat žádosti na Letecký rejstřík ČR. Jedná se o další krok ke kompletní digitalizaci dopravních agend.  

„Digitalizace klíčových dopravních agend postupuje rychle kupředu. Nově budou moci Portál dopravy ještě více využívat i všichni letečtí nadšenci a majitelé bezpilotních systémů. Na jednom místě nyní najdou přehledně informace o svých kvalifikacích a průkazech,“ říká ministr dopravy Martin Kupka a dodává: „V České republice je cca 45 tisíc provozovatelé dronů a přibližně 2,5 tisíce provozovatelů letadel. Ti všichni budou nyní mít své průkazy po ruce kdykoliv a on-line.“

„Agendy Úřadu pro civilní letectví jsou digitalizovány dlouhodobě a jsme rádi, že data z informačního systému úřadu lze takto přehledně sdílet na klíčovém rezortním portálu. Navazujeme tak na ryze digitální agendu dronů. Kolegyně a kolegové stále pracují na dalších agendách tak, abychom maximálně urychlili a usnadnili sestavení žádosti,“ uvádí ředitel Úřadu pro civilní letectví David Jágr.  

Držitelé průkazů a osvědčení na Portálu dopravy tedy nově na jedné stránce uvidí svá osvědčení o způsobilosti dálkově řídícího pilota nebo provozovatele bezpilotního systému, z oblasti letectví pak uživatelé vidí informace o způsobilosti leteckého personálu a doklad o ověření spolehlivosti. Právě ověření spolehlivosti se ročně týká až 18 tisíc lidí, kteří si nyní všechny důležité aspekty zkontrolují na jednom místě na pár kliknutí. Rozšiřujeme tím paletu digitálních nástrojů, které fungují od spuštění Portálu dopravy v prosinci loňského roku a mezi které patří například registrace provozovatele dronů nebo rezervace termínu zkoušek pro provozovatele dronů. 

Provozovatelé a majitelé letadel pak mohou přes Portál dopravy také podávat on-line žádosti na Letecký rejstřík ČR. Pro úspěšné zpracování každé žádosti bude žadatel potřebovat technické údaje o letadle, informace o vlastnících a provozovatelích včetně jejich případných zástupců nebo pověřených osob. 

Rozšiřování funkcí Portálu dopravy bude pokračovat i nadále. „V následujících týdnech se mohou uživatelé těšit na rozšíření funkcionalit pro řidiče. Zpřístupníme například výpis z evidenční karty řidiče,“ uzavírá ministr Kupka. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno