Poslední díl seriálu Minuty z Podyjí přivádí diváky do loklaity Šobesu, která patří v Podyjí vůbec k těm nejznámějším. V meadru Šobesu se totiž potkává prehistorická minulost s vinařskou tradicí a unikátní pestrostí biodiverzity. Na specifické podmínky Šobesu je vázáno mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů, jejichž spektrum je opravdu pestré. Dílem provází entomolog Správy NP Podyjí Martin Škorpík. 

Lokalita byla už od starší doby kamenné osídlena, později zde dlouho fungovalo pravěké hradiště. Od středověku je lokalita využívána k pěstování vinné révy, místní vinohrad patří mezi nejproslulejší v Evropě. 

Šobes je nakloněný k jihu, zároveň se nachází přesně na rozhraní panonské a hercynské oblasti. Právě v této lokalitě se proto potkávají druhy, které vyhledávají k životu různá prostředí. „Je mozaikou velkého množství biotopů, nachází se na něm prostory bezlesé i zalesněné, světlé i zastíněné, vlhčí i suché. V tomto smyslu je to místo naprosto unikátní i v Národním parku Podyjí,“ říká Martin Škorpík. 

Přímo ve vinohradu žije mimořádně pestré společenství hmyzu. Pro jeho zachování je důležitý ekologický režim pěstování vinné révy. Pro plazy jsou zase důležité nasucho skládané terasy, na nichž můžeme pozorovat například všechny čtyři naše druhy užovek. Doma je tu také nádherně zbarvená ještěrka zelená, další druh pro Podyjí typický. 

„Šobes je ukázkou toho, že se dá skloubit zemědělské hospodaření se zachováním obvorské druhévé pestrosti, a to i v dnešní době,“ dodává Martin Škorpík. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno