Příští rok bude patřit králi vídeňských valčíků, Johannu Straussovi mladšímu, od jehož narození uplyne přesně 200 let. Přípravy na velkolepé celoroční oslavy běží na plné obrátky, organizátoři už představili hlavní obrysy bohatého programu. Festival Johann Strauss Festjahr 2025 nabídne různorodé hudební zážitky od klasiky v historických sálech až po moderní umění v ulicích.

Příští rok slaví Vídeň 200 let od narození jednoho z nejvýznamnějších rakouských skladatelů, Johanna Strausse mladšího. Slavit se bude ve velkém a opravdu po celý rok, Novým rokem počínaje a silvestrovským galavečerem konče.

„Johann Strauss a jeho dílo se stal nedílnou součástí Vídně jakožto města hudby. O to více mě těší, že oslavám tohoto vídeňského génia věnujeme celý rok. Řada akcí nadchne nejen Vídeňany, ale i návštěvníky z celého Rakouska a zahraničí,“ uvedl vídeňský radní pro hospodářství Peter Hanke.

Příští rok přivede Strausse k životu festival Johann Strauss Festjahr 2025, na kterém se podílí 40 institucí a partnerů zastupující různé hudební žánry. Díky této spolupráci si fanoušci Strausse budou moci vychutnat koncerty klasické hudby v nádherných sálech, ale i se nechat překvapit moderními adaptacemi a performativním uměním pod širým nebem. Organizátoři festivalu věří, že díky tomuto přístupu dokážou během 365 dní oslovit co nejširší publikum.

Na jaké konkrétní akce se těšit? V programu oslav si hudební nadšenci budou moci vybrat ze široké palety hudebních zážitků. Straussovu hudbu umělci zpracují nejen v rámci koncertů klasické a moderní hudby, ale i hudebního divadla, činohry, tanečních představení, uměleckých performancí, videí, cirkusu, instalací nebo výstav.

Kromě ikonických vídeňských míst, která se Straussem tradičně pojí, jako jsou koncertní domy Musikverein a Konzerthaus nebo Vídeňská státní opera, se budou hudební akce konat i na méně obvyklých místech. Na festivalové mapě se objeví například i Vídeňský ústřední hřbitov nebo letní open air festival Donauinselfest, který každoročně navštíví více než 2 miliony lidí. Je patrné, že organizátoři festivalu jdou s dobou. V programu tak nebudou chybět ani současné experimenty se Straussovou hudbou v podání umělé inteligence.

Další informace

Webová stránka festivalu Johann Strauss Festjahr 2025 (v angličtině)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno