Vyšetření zraku diabetiků už provádí po Česku téměř pět desítek speciálních kamer, jejichž využití umožnila VZP diabetologickým ordinacím přesně před rokem.
„Každý desátý klient VZP trpí diabetem. Mnoha komplikacím speciálně u této diagnózy mohou pacienti předejít dodržováním lékařských doporučení, včasných vyšetření a například i stravovacích návyků. Pojišťovna jim proto v tomto ohledu vychází maximálně vstříc. Nad rámec běžných postupů je to právě třeba speciální vyšetření zraku pomocí umělé inteligence, příspěvky na speciální pedikúru preventující tzv. diabetickou nohu nebo na nákup potřebných pomůcek,“ říká ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Diabetes mellitus patří mezi nejčastější chronické civilizační onemocnění. Mezi klienty VZP se vloni s touto chorobou léčilo 575 tisíc lidí. Náklady na jejich léčbu vloni představovaly téměř 9,3 miliardy korun, během deseti let tak vzrostly o polovinu (v roce 2013: 6,1 mld. Kč).
Umělá inteligence v praxi
Přesně před rokem (1/8/2022) nabídla VZP diabetologům možnost provádět oftalmologické vyšetření diabetické retinopatie přímo v ordinacích. „K zajištění takové péče bylo nutné pořídit si speciální kameru, software, absolvovat náležité školení a uzavřít s VZP dodatek smlouvy. Celým procesem v průběhu roku už prošlo 46 ordinací, s dalšími aktuálně jednáme, určitě tedy nejde o konečné číslo. Z pohledu pojišťovny je to velmi dobrá odezva, zájem lékařů nás mile překvapil,“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči. Diabetická retinopatie je onemocnění sítnice oka. Je typickou komplikací onemocnění cukrovkou, a to jak 1., tak i 2. typu. V České republice je evidováno cca 100 tisíc osob s diabetickou retinopatií, přičemž asi 2 000 z nich způsobila slepotu. Vyšetření přitom chybí zhruba 40 % pacientů s cukrovkou.
Nejmodernější senzory
Nejvyšší položky v nákladech VZP na léčbu cukrovky tvoří léky na předpis (2022: 5,2 mld. Kč), zdravotní výkony (2022: 2,7 mld. Kč) a hrazené zdravotnické prostředky (2022: 1,3 mld. Kč). Mezi poslední jmenované patří i moderní senzory, které jsou citlivější než tradiční glukometry. Na jejich úhradu VZP vloni vynaložila 650 mil. Kč. Jedná se o nejdražší zdravotnické prostředky, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Malý senzor na zadní straně paže umí nepřetržitě měřit hladinu cukru v krvi a pacienta varuje před příliš nízkou či vysokou glykemií.
Prevence diabetické nohy
Syndrom diabetické nohy patří mezi nejzávažnější komplikace diabetu, dospělým klientům proto VZP nabízí 3 000 korun ročně na odbornou přístrojovou pedikúru nebo ošetření zdravotní sestrou s podiatrickým kurzem.
Příspěvek na zdravotní pomůcky diabetikům
Pojišťovna diabetikům (bez omezení věku) nabízí také příspěvek 3 000 Kč určený k proplacení desinfekčních prostředků či testovacích proužků, k nákupu jehel k inzulinovým perům, gelů a krémů určených k hojení ran a další.