Řeka přináší nejen dobrodružství, ale i romantiku. Samotu i spoustu setkání. Užít si ji můžete s dětmi, rodinou, přáteli nebo jen ve dvou. Můžete plout od přístavu k přístavu, občas se zastavit u nějaké památky nebo si zakotvit na tichém místě a vychutnat si zasloužené lenošení.

Řeka prostě nabízí každému, to, na co má právě náladu, a tak rozhodně stojí za to vyzkoušet letos o prázdninách glamping na vodě, tedy pohodlné a přitom dobrodružné cestování na lodi či hausbótu ve vlastním rytmu. A když už, tak stylově, a to na naší nejznámější a nejdelší řece, Vltavě. Právě tady můžete využít největší moderní půjčovnu obytných lodí a hausbótů na českých řekách LODĚ – ČESKO. A nebojte se, na mnoho lodí nepotřebujete mít ani speciální „řidičák”. Zkušený tým lodníků vás pečlivě zaškolí a pak už stačí jen vyplout vstříc novým zážitkům.

Nalodit se můžete na dvou místech – v České Vrbné a Hluboké nad Vltavou – a to podle toho, jakou loď si pro plavbu a své dobrodružství vyberete. V přístavu projdete podrobným zaškolením, při kterém se naučíte všechno, co je při manipulaci s lodí potřeba zvládnout, a pak už stačí jen vyrazit.

Na nové dobrodružství nebudete potřebovat ani dlouhou přípravu. Plánování trasy, ale i zjišťování jaké aktivity a zajímavosti vás při plavbě čekají, za vás obstará chytrá mobilní aplikace „Lodě na Vltavě“. Kromě už zmíněného v ní najdete různé tipy, místa ke kotvení a hlavně spoustu praktických informací, díky kterým bude celá plavba zcela pohodová. A milovat ji budou i děti, protože na ní mohou s vodníkem Žbluňkalem hrát zábavnou sledovací hru.

A co si na lodi na Vltavě rozhodně nenechat ujít? Inspirujte se našimi tipy:

Tip číslo 1:

Hluboká nad Vltavou

Městečko je známé především jedním z nejkrásnějších zámků u nás. Krásná bílá stavba obklopená rozlehlou zahradou ale zdaleka není to jediné, co nabízí. Navštívit tu můžete i Alšovu jihočeskou galerii, lovecký zámek Ohrada se zoologickou zahradou či pseudogotický kostel sv. Jana Nepomuckého. Milovníci golfu mohou využít místní 18jamkové mistrovské hřiště. Děti se zase vyřádí v přilehlém velkém sportovním areálu. A až se setmí, a vy budete sedět na lodi v maríně přímo pod zámkem se sklenkou dobrého vína v ruce, budete jen těžko hledat místo s romantičtější atmosférou. 

Tip číslo 2:

Týn nad Vltavou

Nabízí spoustu zábavy, relaxu i historie. Lákavé jsou zdejší podzemní středověké chodby, vynechat nelze některé z představení na otáčivém hledišti (ano, otáčivé hlediště opravdu není jen v Českém Krumlově) nebo městské muzeum s vltavíny a stálou výstavou Svět loutek, kterou si určitě zamilují i ti nejmenší. Jen pět kilometrů odtud, v Netěchovicích, je Jihočeské zemědělské muzeum s expozicí zemědělské techniky a zoo hospodářských zvířat. Zastavit s lodí lze i naproti Art Cafe baru, kde tvoří např. akademický malíř Ladislav Hodný.  

Tip číslo 3:

Orlík nad Vltavou

K největší turistické atrakci tu patří známý zámek ležící na skalnatém ostrohu přímo nad Orlickou přehradou. Až se nabažíte tím krásným pohledem na něj, můžete pokračovat do přírodně krajinářského parku, který ho obklopuje, a navštívit i nedalekou Schwarzenberskou hrobku. Po cestě k ní vás čeká několik dokonalých výhledů na krásnou krajinu Orlické přehrady, na které budete ještě dlouho vzpomínat. Zastávka na velkém mole Mariny Vystrkov je pro obytné lodě ideální volba. Přístav je vybavený stáním až pro 20 plavidel. Je zde možnost využití plážového baru, WC a sprch, na sloupcích je elektřina a voda. Prostě maximální servis a luxus.

Tip číslo 4:

Purkarec

Malá vesnička a její okolí patří k jednomu z nejstarších a nejzajímavějších míst po cestě na Orlík. V minulosti byl rájem pro plavce a voraře a právě tuhle historii připomíná malá Pamětní síň vorařství a plavectví, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací. Až do ní půjdete, tak si všimněte také balvanu s pamětní deskou. Kámen byl vynesený z Vltavy a dnes je umístěný naproti Kostelu svatého Jiří. Ten kdysi dávno stával na vrchu celých 13 metrů nad hladinou řeky, ale dnes ho kvůli vybudování Hněvkovické přehrady najdete téměř na břehu Vltavy. Na vodní cestě z Hluboké do Purkarce se můžete těšit z úchvatných skalních útvarů. Za pozornost stojí i Karlův Hrádek, zřícenina na levém břehu Vltavy, který byl založen samotným Karlem IV. Je to z Purkarce jen malá procházka.

Tip č. 5

Kotvení v tichých romantických zátokách

Při troše šikovnosti můžete s hausbótem strávit noc v tichých zátokách, kterých je po cestě spousty, například na Hněvkovické přehradě. Opět je najdete v pomocníku – aplikaci Lodě na Vltavě. Strávit noc pod hvězdami určitě k zážitku na lodi patří! Pokud však chcete více života, obvykle lze zastavit i u jednotlivých kempů na Orlíku, kde se vyvážete na určených místech na plážích. Vltava nabízí spoustu netušených možností!

Více informací najdete na: www.lode-cesko.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno