Prezident Petr Pavel navrhl Senátu první kandidáty na ústavní soudce. Jsou mezi nimi dva soudci, jeden právní teoretik, ale žádný advokát. To se nelíbí České advokátní komoře.

“Soudci, stejně jako vysokoškolští učitelé, si chodí každý měsíc pro plat jako zaměstnanci. Mohou mít jiný pohled na problematiku podnikání než advokáti a jejich klienti,” poznamenává člen představenstva České advokátní komory Michal Žižlavský.

“Soudce je nad stranami, má nadhled nad situací, a je to dobře. Může mít ale také velkorysejší pohled na průtahy v soudním řízení. Právní teoretik má odstup od praxe, což mu dává nezávislost pohledu. Některé jeho názory ovšem pocházejí tak trochu ze slonovinové věže. A to by měli vyvažovat advokáti, kteří mají ke skutečnému životu nejblíž a jsou nepočetnější právnickou profesí,” říká Žižlavský a dodává:

Má být Ústavní soud spíše formalistický a akademický? Nemá? Pak musí být mezi ústavními soudci více praktiků.

“Prezident nejmenuje akademiky, jmenuje soudce Ústavního soudu,” pokračuje další člen představenstva České advokátní komory, Lukáš Trojan. “Nikdo nemůže upírat prezidentovi, s kým se radí. Avšak složení jeho poradního panelu je poněkud jednostranné, akademické. Chybí mi tam ten praktický pohled.

V poradním panelu prezidenta není žádný praktik, který běžně pracuje s Ústavním soudem jakožto institucí.

“Statistiky říkají, že Ústavní soud rozhoduje ročně zhruba 3 500 věcí,” říká Lukáš Trojan. “Plenárních věcí jsou tři, možná čtyři desítky. To jsou ta zásadní rozhodnutí s přesahem, kde má své místo teoreticko-akademický pohled. Zbylých 99 % představují především individuální ústavní stížnosti, podané advokáty. Právě advokáti proto mají největší zkušenosti s reálnými problémy lidí, kteří se domáhají ochrany svých práv,” uzavírá Trojan.

Ústavní soudy demokratických zemí se zpravidla skládají ze „třetin“, kdy jednu třetinu tvoří soudci, druhou akademická obec a třetí praktici, zejména advokáti. Tak je to podle názoru České advokátní komory správné. A tak by to mělo být i u nás.

Poslechněte si celý rozhovor LEAGLEONE s představiteli České advokátní komory. Dozvíte se například, kolika ústavním soudcům končí mandát a kteří z nich působili před nástupem na Ústavní soud jako advokáti.

Celý rozhovor najdete zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno