Americké turné Cimbálové muziky Harafica z Uherského Hradiště, které začalo první únorovou sobotu na Českém a Slovenském plese v Chicagu vrcholí v New Yorku. Po úspěšných vystoupeních v Cedar Rapids v Iowě a v hlavním městě Washingtonu, D.C., dorazila do České národní budovy na Manhattanu. Zásluhou Českého centra New York se o českém tradičním folklóru, ale v soudobém podání mladých muzikantů, hovořilo i mezi českými a slovenskými krajany v New Yorku.
Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 12. 2. 2022
V pátek 11. února to v sídle Českého centra New Yorku na Manhattanu žilo nefalšovanou moravskou cimbálovou muzikou. Harafica z Uherského Hradiště totiž v rámci amerického turné nevynechala slavnou Českou národní budovu na Manhattanu – a díky Miroslavu Konvalinovi, řediteli Českého centra New York, který se rozhodl koncert podpořit i organizovat právě na Manhattanu, se živý folklór dostal až do největšího amerického města.
MIROSLAV KONVALINA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA NEW YORK:
„Vytušili jsme zájem o tradiční český folklór v moderním provedení hned na několika místech v Americe, jednak samozřejmě v Chicagu a na americkém Středozápadě v Cedar Rapids, kde se čeští krajané tradičně usazovali, ale také na východě USA, v okolí Filadelfie, New Yorku a Washingtonu, D.C., kde historicky působili naši velcí skladatelé jako Bohuslav Martinů a Antonín Dvořák, kteří se inspirovali lidovou hudbou. V Americe také vyrůstá nová generace krajanů, kteří se zajímají o českou a moravskou kulturu, vodí své děti do českých škol v USA a chtějí se účastnit živých akcí i v této složité době.“
Podle ředitele Českého centra New York bylo turné plánováno již na Velikonoční svátky roku 2020. Hranice však bohužel uzavřela pandemie, nezbylo než čekat. Prezentace českých živých tradic však patří k prioritám Českého centra NY, bylo tedy jen otázkou času, kdy se k původnímu záměru vrátit a případně rozšířit o další města. Turné moderního moravského folklorního souboru 21. století v rámci pojetí, živých tradic a jejich soudobé prezentace je jedním z těch typů programu, který zapadá do obsahového rámce prezentace Českých center.
Harafica má svoji tvorbu založenou na pevných základech moravské lidové hudby. Snaží se tradičním věcem dát svůj pohled na tradici, kde je cílem vycházet i z dnešních dobových stylů. Proto se na svém americkém turné představila různému publiku a zahrála různé žánry, vycházející z pevných základů folklorní muziky.
Podle slov Cecilie Rokusek, ředitelky Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Cedar Rapids v Iowe, kde koncert proběhl 7. února, bylo publikum doslova uchváceno. Cecilia Rokusek ocenila především možnost představit americkému publiku živou cimbálovou muziku. „Harafica představuje tu nejlepší kombinaci z hlediska historie, kultury a jedinečné hudby, kterou je tak důležité zachovat pro všechny generace, současné i budoucí. Cimbál, na kterém Harafica odehrála koncert, se stane součástí muzea a bude sloužit k výuce dětí a všech zájemců o tento významný nástroj moravské kultury,“ uvedla doslova Cecilia Rokusek.
Organizátoři počítali s účastí posluchačů, kteří si pamatují tradiční lidové písně tak, jak se hrají v České republice. Zároveň se spolehli na diváky, který tento typ znát nemohou leda z generačního doslechu rodičů a prarodičů. Umělecký vedoucí cimbálové muziky Petr Gablas proto vytvořil program, který oslovil diváky napříč generacemi, ukázal moravský pohled na tradiční hudbu, v níž vyrostla celá generace a která zakládá do určité míry moderní prvky.
PETR GABLAS, UMĚLECKÝ VEDOUCÍ CM HARAFICA:
„Přiznám se, že budu dlouho nosit v paměti pocit, který mám právě teď po odehrání koncertu. Je to pro mě potvrzení, že to, co děláte a jakým způsobem k tomu přistupujete, někomu udělá radost, někoho pobaví, někoho rozpláče. Dává mi to neuvěřitelnou zpětnou vazbu, nabíjí energií a dodává pocit, že to vše má smysl. Přesně takový pocit mám teď z letošních setkání za velkou louží.“
Harafica vystoupila 5. února na českém plese v Chicagu, následně pak v Národním českém a slovenském muzeu v Iowě, ve městě Cedar Rapids. Oficiální úroveň zastřešuje vystoupení na Velvyslanectví České republiky v USA ve Washingtonu, DC. Perličkou byla zastávka v New Jersey, nedaleko Filadelfie. Vystoupení zde proběhlo 10. února v kavárně Four Green Cats Café. Významné české osobnosti v Americe se s muzikou rozloučí na posledním neformálním hraní v restauraci Bazár na Manhattanu, která má českého majitele.
CIMBÁL DO MUZEA
Harafica po posledním odehraném koncertu nechala cimbál značky Holák, na který hraje Petr Gablas. Petr je v podstatě celou svoji dosavadní hudební kariéru věrný této značce. Nástroj by neměl být jen ve sbírkách v muzeu v Cedar Rapids a využíván pro občasné koncerty, učit by se na něm měly také americké děti. Cimbál Holák hrál například ve Státní opeře v Lipsku, Drážďanech, poslední velký zahraniční koncert se uskutečnil v roce 2021 v Hamburku. Krásně zněl ve slavné katedrále na Islandu. Dále například v Lionu, Lisabonu, Barceloně, Varšavě, Vídni, Kodani, Benátkách, nebo osobně mohl znít ve Vatikánu při oslavě kardinála Tomáše Špidlíka. V Čechách hrál například s Janáčkovou Filharmonií Ostrava, FOK.