První mírný růst po mnohaměsíčním propadu zaznamenalo v červnu české stavebnictvíStavební produkce v šestém měsíci letošního roku podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně nepatrně vzrostla o rovné jedno procento. A to i přesto, že stavební úřady vydaly o 8,7 procenta méně stavebních povolení. Výrazně se propadá i bytová výstavba. Nutno zdůraznit, že stále vycházíme z výrazně nižší srovnávací základny. Sektor tak stále zůstává hluboko pod předkovidovým průměrem.

Stavební firmy v rámci celé ČR v šestém měsíci roku zahájily stavbu 2469 bytů, což je meziročně o takřka pětinu (18,3 procenta) méně. Naopak počet dokončených bytů (2469) byl meziročně o čtyři procenta vyšší. Velmi špatná je stále situace v hlavním městě, kde ČSÚ za první polovinu letošního roku eviduje pouze 2202 zahájených bytů v rámci zcela nové výstavby. To je o 491 bytů méně než za stejné období loňského roku. Ani loňská čísla přitom nejsou nic k chlubení. Extrémně špatné byly hlavně květen s pouhými 48 nově zahájenými byty a duben, kdy jich ČSÚ napočítal jen 78. Tak pomalá výstavba ani zdaleka nestačí uspokojit poptávku a přirozenou obnovu bytového fondu.

Více než v hlavním městě se už dlouhodobě staví nové byty v okolním Středočeském kraji a letos dokonce i na jižní Moravě. Firmy v rámci nové výstavby ve středních Čechách začaly letos stavět už 2649 nových bytů, tedy o 447 bytů více než v Praze. Tu předstihl i Jihomoravský kraj s 2493 zahájenými byty.

Atraktivita hlavního města přitom vůbec nepolevuje. Jen za první čtvrtletí letošního roku se Praha rozrostla o dalších 23 tisíc lidí. Prohlubuje se tak nedostupnost vlastního bydlení, která se stále více překlápí i do nájemního bydlení. Sehnat byt v hlavním městě je čím dál těžší. Dokud se nezačne opravdu masivně stavět, nic se nezlepší. I podle pražského IPR je pro přirozený rozvoj Prahy nutné ročně stavět minimálně deset tisíc nových bytů. Taková čísla jsme však neviděli už mnoho letDeficit bytového fondu se tak každoročně prohlubuje o několik tisíc bytů. Důsledky vidí každý, kdo v poslední době hledal na pražském trhu volný byt.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno