Více než 86 sportovních nadšenců se v sobotu 25. března v Brně zapojilo do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Cílem akce bylo upozornit na problémy lidí s tímto onemocněním a podpořit je v pohybu, který je pro ně důležitý. Vybraných 5 800 korun z dobrovolného vstupného poputuje na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty.

Lidé s roztroušenou sklerózou i jejich blízcí cvičili v lázeňském a relaxačním centru Lázně Rašínova v Brně. Účastníci si vyzkoušeli tanec, chůzi po masážním chodníku a pod vedením lektorů odcvičili také kruhový trénink. „Součástí programu byly i tzv. smíchocviky. Je to pantomima, při které se lidé uvolní a pobaví. Smích je lék a platí to i u roztroušené sklerózy,“ říká Vlasta Blatná z organizace ROSKA Brno, která celou akci spolu s Nadačním fondem IMPULS pořádala. Cílem MaRSu bylo mimo jiné umožnit lidem s roztroušenou sklerózou vyzkoušet si různé pohybové aktivity a motivovat je po pandemii koronaviru znovu k pohybu. Změřit síly mohli všichni bez ohledu na svou fyzickou zdatnost. „Není podstatné podat určitý sportovní výkon, ale zapojit se, a to klidně i s handicapem,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Peníze vybrané z dobrovolného vstupného poputují na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty. „Při skupinových cvičeních určitě využijeme nové válce a míčky, pomocí kterých se protahujeme. Kromě těla zapojujeme i mysl. Lektorky nás zkouší z barev, tvarů a trénují tak naši paměť, abychom zůstávali co nejdéle v kondici,“ vysvětluje Vlasta Blatná, která RS trpí už 39 let.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O Unii ROSKA

Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky ROSKA, které v ČR vznikaly od roku 1983. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků ROSKA. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1 600 členů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno