Letošní otevření zrekonstruovaných i nově otevřených objektů komplexu na Ploštině se těšilo velkému zájmu, ale neslo s sebou i mnohá očekávání. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které je správcem národního kulturního památníku obětí 2. světové války, objektu nového návštěvnického centra i jednoho ze zdejších stavení, pečlivě sledovalo počty návštěvníků i jejich ohlasy na nové expozice.
Dnes už je zřejmé, že zdánlivě uzavřené téma válečných událostí, při nichž byla Ploština vypálena a v plamenech našlo smrt 24 zdejších obyvatel, umí stále veřejnost oslovit. V první sezóně si sem našlo cestu přes 10 000 návštěvníků.
„Obzvlášť nás těší skutečnost, že se naplnily i další naděje, které jsme do své práce vkládali,“ říká Ondřej Machálek, jeden z autorů nových expozic. „Pod dojmem z návštěvy se nám ozvalo několik pamětníků a jejich příbuzných, kteří doplnili naše informace či sbírkové fondy o mimořádně zajímavé a cenné položky.“
Posledním a opravdu mimořádným přírůstkem je písemná pozůstalost po Rudolfu Lenhardovi (1918-1950), účastníkovi partyzánského hnutí a člena protikomunistické odbojové skupiny Světlana, jenž se aktivně zasadil o poválečné znovuvybudování Ploštiny a zaopatření tamních obyvatel.
V lednu 1945 se Lenhard připojil k 1. československé partyzánské brigádě Jana Žižky, po válce vstoupil do KSČ, ale pro nespokojenost s poúnorovým vývojem začal aktivně působit v protikomunistické odbojové skupině Světlana. Po infiltraci agenty Státní bezpečnosti byli členové Světlany na jaře 1949 pozatýkáni. Po krutých výsleších a veřejném soudním procesu, jenž se konal v sále Velkého kina ve Zlíně, byl Rudolf Lenhard odsouzen k trestu smrti, jeho snoubenka Marie Vajdová ke dvaceti letům odnětí svobody. Ještě před zatčením stačil Lenhard ukrýt písemné dokumenty právě u Vajdů, kde pod podlahou slepičárny zůstaly až do počátku 60. let. Poté byly přemístěny na půdu domu Vajdových, kde byly nalezeny teprve nedávno. Miroslava Klímová, neteř Marie Vajdové, a její dcera Ing. Marta Šubrtová, se rozhodly materiály předat zlínskému muzeu.
„Velice si jejich kroku vážíme, moc to pro nás znamená,“ říká o daru Ondřej Machálek. „Rádi bychom právě i za podpory veřejnosti na Ploštině postupně soustředili dostupné materiály týkající se odbojové činnosti a událostí, které se v regionu odehrály za 2. světové války. A jak je vidět, stranou pozornosti muzejníků by neměly zůstat ani události poválečné, problematika 3. odboje a zločiny komunistického režimu obecně.“
Pracovníci památníku postupně digitalizují jak písemnosti Rudolfa Lenharda, tak další související fondy ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy, stejně jako historické dokumenty zapůjčené pamětníky nebo jejich rodinnými příslušníky. Ploština tak začíná psát zcela novou kapitolu své historie.