Zástupci segmentu poskytovatelů domácí zdravotní péče, mezi něž patří také Charita Česká republika, dnes zaslali otevřený dopis adresovaný prezidentu republiky, premiérovi, vládnímu kabinetu a ředitelům zdravotních pojišťoven, v němž naléhají na nutnost dohody o stanovení hodnoty bodu, výše úhrad za hrazené služby a regulačních omezení pro rok 2025. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje pro následující rok nižší meziroční růst úhrad zdravotní péče, což podle zástupců segmentu způsobí další prohlubování ekonomických problémů v oblasti domácí zdravotní péče.
V letošním Dohodovacím řízení, které probíhalo v první polovině roku a týkalo se výše úhrad zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění a regulačních omezení pro rok 2025, nedošlo k dohodě. Další následná jednání s ministerstvem zdravotnictví byla rovněž neúspěšná. Zástupci segmentu domácí zdravotní péče proto v čele s Ludmilou Kučerovou, koordinátorkou segmentu, přistoupili k zaslání otevřeného dopisu, ve kterém apelují na poslední pokus o dohodu. Klíčovým požadavkem je navýšení hodnoty bodu na důstojnou úroveň.
Zástupci segmentu upozorňují, že pokud bude vyhláška ministerstva vydána podle současného návrhu, dojde k reálnému snížení příjmů poskytovatelů domácí péče. Vzhledem k vysoké inflaci z posledních let, která se dosud do úhrad nepromítla, je takový stav nepřijatelný. „Současný návrh snižuje korunovou hodnotu bodu dokonce pod 1 Kč/bod, což povede k tomu, že se úhrada materiálových výkonů propadne pod náklady,“ uvádí se v dopise.
Dalším zmiňovaným problémem je nedostatečná úhrada za dopravu, která neodpovídá reálným cestovním náhradám, které poskytovatelé musí hradit svým zaměstnancům. Podle dopisu by tato situace mohla vést k omezení poskytované péče v oblastech s vyššími dojezdovými vzdálenostmi, což by negativně ovlivnilo pacienty v odlehlých regionech.
Zástupci domácí zdravotní péče zdůrazňují, že péče poskytovaná v domácím prostředí je nákladově efektivnější než nemocniční péče, a to i v podmínkách omezeného rozpočtu. Kromě nižších nákladů se navíc pacienti v domácím prostředí často uzdravují rychleji díky psychické pohodě a podpoře rodiny. Zároveň podporuje rodinné vazby, je flexibilní a zlepšuje kvalitu života pacientů, kteří se cítí komfortněji a bezpečněji ve známém prostředí. Apelují proto na vládu a zdravotní pojišťovny, aby se valorizace režie v Seznamu zdravotních výkonů promítla i do výše úhrad za poskytnutou péči. Navrhují minimální úhradu ve výši 1 Kč/bod za výkony a 1,28 Kč/bod za dopravu.
Zástupci segmentu domácí zdravotní péče doufají, že vláda, ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny přistoupí na tento požadavek, a předejdou tak zhoršení kvality poskytované péče, ke kterému by vedla stávající úhradová politika. V opačném případě hrozí reálná možnost ponechání pacientů na lůžkách následné péče v nemocnicích.
Charita Česká republika, která je součástí segmentu poskytovatelů domácí zdravotní péče, provozuje domácí zdravotní péči již více než 25 let. V současnosti máme 78 středisek, v nichž v roce 2023 pracovalo 972 zdravotních sester, které ošetřily více než 60 tisíc dlouhodobě nemocných. Přestože tito pacienti potřebují neustálou odbornou péči, mohou díky vysoké kvalifikaci našich sester stonat doma, a ne v nemocnicích. Domácí zdravotní péče, která je osmkrát levnější než pobyt v nemocnici, je hrazena ze zdravotního pojištění, pro naše klienty je tedy zdarma.