Za celý loňský rok se v hlavním městě povolilo jen 4.569 nových bytů. To je meziroční propad o 43 %. Ukazují to aktuální data ČSÚ. Pro zlepšení dostupnosti bydlení v Praze je podle studie IPR a ČVUT přitom potřeba ročně povolovat a stavět minimálně 10 tisíc bytů. V Praze se ale dlouhodobě povoluje a staví průměrně jen kolem 3,5 tisíce bytů. Ve srovnání s okolními metropolemi je tempo povolování v českém hlavním městě nejpomalejší. Ve Varšavě nebo Vídni se v přepočtu na 1.000 obyvatel povoluje 2,5krát až 3krát tolik bytů co v Praze.

„Rok 2021 byl s rekordními více než 8 tisíci povolenými byty v Praze jen výjimkou. Potvrzují to čísla za loňský rok, která jsou zhruba na polovině. Loni povolené byty v Praze znamenají možnost nového bydlení jen pro zhruba 9,5 tisíce lidí. Deficit nového bydlení v metropoli tak stále narůstá. Pomalé povolování je vedle výrazně rostoucích nákladů jeden z hlavních důvodů, proč nové byty zlevnit nemohou,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Příkladem městu může jít Praha 9. Ta si připisuje zhruba třetinu všech povolených bytů v Praze v posledních deseti letech. Díky dynamickému rozvoji a velké nabídce jsou zde proto ceny pod celopražským průměrem.

Rychlejší povolování je i ve velkém ekonomickém zájmu státu. Bytová výstavba je totiž nejsilnějším segmentem stavebnictví s největším potenciálním přínosem pro ekonomiku. Ze všech 137 tisíc připravovaných bytů v Praze by získal stát jen na DPH přes 190 miliard korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno