V Česku dnes začínají přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol. Výsledky by pak ředitelé škol měli dostat na konci dubna. EDUin upozorňuje, že meziroční porovnávání výsledků žáků nemá u přijímacích zkoušek smysl.

Přijímací zkoušky na čtyřleté obory jsou naplánované na dnes (13. dubna) a zítra (pátek 14. dubna). Příští týden pak dělají testy uchazeči na šestiletá a osmiletá gymnázia. Cermat výsledky zkoušek pošle přímo středním školám. Jejich ředitelé následně musí do dvou pracovních dnů hodnocení zveřejnit.

Při zveřejňování výsledků se v médiích často objevuje srovnání výsledků žáků například s minulým rokem. EDUin ale upozorňuje, že toto porovnání u přijímacích zkoušek je zavádějící.

Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUinu: „Srovnávat vzájemně výsledky žáků v jednotlivých letech přijímacích zkoušek dost dobře nejde. Za prvé testy nejsou vzájemně srovnatelné, CERMAT jejich náročnost mění za pochodu. A výsledek na nějaké škole odráží konkrétní pořadí, neříká toho až tolik o kvalitě znalostí. Mnohem více záleží na poptávce po škole. Ta se odvíjí od počtu uchazečů – v letošním roce máme specifickou situaci. Vzhledem k populační vlně je mezi žáky zvýšený zájem o čtyřleté obory. Na druhé straně se ale někteří zalekli převisu zájemců a neodvážili se podat přihlášky na nejžádanější školy, takže ty mají paradoxně menší počet uchazečů než loni.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno