Tradiční vinařské město Retz a slavnost vinobraní
Retz je velmi pěkné historické městečko v rakouském kraji s příhodným názvem Weinviertel, který přiléhá k moravskému Podyjí . Jeho obyvatelé se po staletí věnovali především vinařství a obchodu s vínem. Nacházejí se tu rozsáhlé vinné sklepy, které jsou unikátní hned ve dvou směrech: patří k nejrozlehlejším v Evropě a jsou vyhloubeny v písku – nikoli pískovci, ale skutečně sypké hornině, která je dostatečně pevná díky permanentní vlhkosti. Mnohé z městských sklepů jsou také velmi staré, některé až 1000 let. Ve středověku mělo město monopol na obchod vínem a získalo si díky tomu velkou slávu – víno z Retzu se ocitalo i na papežské tabuli. Výstavné domy na náměstí dodnes svědčí o bohatství měšťanů. Konec tomu všemu učinila až Marie Terezie, která udělila stejná práva i venkovským vinařům. Díky tomu se v kraji rozmohly vesnice s malebnými řadami vinných sklípků, samotný Retz však velmi ztratil na významu. Proto se ho nedotkla modernizace, město si podrželo středověký ráz a zachovaly se i hradby.
Vyrábějí se zde především bílá vína z odrůdy veltlínské zelené, rulandské šedé, ryzlink a tramín, dále červená – modrý portugal, zweigeltrebe a rulandské modré.
Vinobraní v Retzu upomíná na dávnou slávu místních vín, která si ostatně v současné době opět získávají renomé. Slaví se poslední víkend v září, hlavní oslavy probíhají v neděli. Městečkem chodí průvod vinařů, na náměstí jsou trhy s možností ochutnávek vín, vyhrávají kapely, vystupují zde lidové taneční soubory a uprostřed veselí tryská víno z kašen – z jedné červené a z druhé bílé. Večer oslavy vyvrcholí ohňostrojem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno