Když máte málo energie, vyplatí se vyzkoušet yerba maté, čaj yaupon, matcha a další nápoje, které slibují podobné energetické výhody. Mají zdravotní přínosy? Podle Mezinárodní rady pro informace o potravinách (non-profit International Food Information Council) jsou podobné alternativy kávy často prodávány jako „wellness“ nápoje. Jak si tedy některé populární alternativy stojí z nutričního hlediska? Jsou závislé na kofeinu, který dodává energii? Obsahují potenciálně zdravé (nebo nezdravé) rostlinné sloučeniny?

Informace o kávě a čaji

Podle medii (Novinky.cz) prý Češi spotřebují 20 000 000 kg kávy za rok. „Že by se v ČR vypila skoro miliarda káviček za rok?“.  Studie podporují některé sloučeniny v kávových zrnech, zvané polyfenoly a antioxidanty se zdravotními přínosy, včetně nižšího rizika cukrovky 2. typu, srdečních onemocnění a neuro degenerativních poruch, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Přesto z těchto důvodů většina z nás z různých důvodů kávu pravděpodobně nepije. Milovníci kávy si užívají především „kofeinové energie“. Zlepšuje jasnost a soustředění, vychutnávají si její vůni, bohatou a hlubokou chuť. Není ale každý příznivcem kávy. U některých lidí vyvolává kofein pocit nervozity, kyselost a dráždí žaludek. Srovnání obsahu kofeinu: 100 ml kávy obsahuje asi 40 mg kofeinu, instantní káva asi 25 mg, černý čaj asi 20 mg a zelený čaj asi 12 mg.

Nápoje s kofeinem, které jsou méně „kyselé“

Většina druhů čaje obsahuje přibližně polovinu kofeinu oproti kávě. Bylinné čaje ho obsahují jen málo nebo žádný. Bylinný čaj je tak méně kyselý. Čaje často obsahují prospěšné antioxidační sloučeniny, jako jsou flavonoidy.

Bylinný čaj yerba maté

Yerba maté (neboli maté) je bylinný čaj ze stromu Cesmína paraguayská v Jižní Americe. Má zemitou a více nahořklou chuť než jiné čaje. Obsahuje antioxidační polyfenoly, jako je kyselina chlorogenová, a navíc tolik kofeinu jako káva nebo i více (na 100 ml 40 až 90 mg). Výzkum naznačuje, že by mohl podporovat hubnutí a snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Ale studie nejsou jednoznačné. Uživatelé uvádějí menší únavu a lepší soustředění – pravděpodobně díky obsahu kofeinu – ale „bez nervozity“. Určitou nevýhodou jsou některé způsoby zpracování maté. Například sušení listů kouřem, může vnášet polycyklické aromatické uhlovodíky podobně jako karcinogenní látky, které se mohou kvůli kouři nacházet například i v grilovaném mase. Některé výzkumy spojují dlouhodobé pití velkého množství maté se zvýšeným rizikem  některých druhů rakoviny, včetně rakoviny hlavy a krku, žaludku, močového měchýře a plic. Bez kouře se maté  zpracovává sušením na vzduchu. Může tak být bezpečnější.

O čaji yaupon

Stejně jako maté je i yaupon bylinný čaj. Pochází z USA, třeba v Texasu. Má jemnou travnatou chuť podobnou zelenému čaji. Obsahuje kyselinu chlorogenovou a antioxidanty, které údajně snižují záněty a zvyšují energii. Tento čaj obsahuje 60 mg kofeinu v jednom šálku a poskytuje také teobromin, sloučeninu strukturně podobnou kofeinu, který se nachází v kakaových bobech a mnoha čajích. Teobromin zvyšuje průtok krve a může zvyšovat energii a bdělost, ale tento nárůst nastupuje pomaleji a trvá déle než kofein, který poskytuje rychlý, ale krátkodobý nárůst. U nás se dá koupit, ale moc se nepije.Kombinace teobrominu a kofeinu může zvýšit srdeční frekvenci a narušit spánek, zejména pokud vypijete velké množství yauponu nebo ho popíjíte příliš blízko před spaním.

O čaji matcha

Matcha pochází ze stejné rostliny Camellia sinensis jako zelený čaj. Na rozdíl od zeleného čaje se však matcha pěstuje ve stínu, což ho chrání před slunečním zářením a oxidací a přispívá k jeho jasně zelené barvě a vyššímu obsahu polyfenolů. Celé čajové lístky a stonky matcha se rozemelou na jemný prášek, který se poté rozšlehá s horkou vodou nebo mlékem. Matcha obsahuje přibližně 40 až 175 mg kofeinu na šálek a  obsahuje stejné antioxidační polyfenoly jako zelený čaj, konkrétně theanin a katechiny. Protože se však k výrobě matchy používají celé listy, může jich obsahovat vyšší koncentrace než standardní zelený čaj. Zatímco zelený čaj obsahuje malé až střední množství kofeinu, matcha ho může obsahovat velmi vysoké množství, dokonce více než káva.

O kávě z čekanky

Čekanka je kořen rostliny Chicorium Intybus, který se suší, praží a mele na nápoj. Čekanka obsahuje prebiotickou vlákninu zvanou inulin. Během pražení karamelizuje. Nápoj získává tmavě hnědou barvu s oříškovou, sladší a méně hořkou chutí než tradiční káva. Chutí se podobá běžné kávě, ale neobsahuje kofein. Studie na zvířatech ukazují, že kořen čekanky má protizánětlivé účinky. Inulin může být prospěšný i pro střevní mikrobiom a zdraví střev. Malé množství se nachází v čekankové kávě. Rostlina čekanka pochází ze stejné čeledi, jako ambrózie. Čekanková káva může u lidí citlivých na pyl ambrózie vyvolat alergické reakce.

Alternativní nápoje – zatím nejsou důkazy o prevenci

Kávové alternativní nápoje mohou obsahovat podobné rostlinné sloučeniny, jaké se nacházejí v běžné kávě a zeleném nebo černém čaji. Jen nepředpokládejte, že jsou zdravější, protože tvrzení o hubnutí, zdraví srdce nebo prevenci rakoviny nepodporují žádné přesvědčivé důkazy. Zpracování a přidané přísady mohou znehodnotit zdraví prospěšné účinky přirozeně se vyskytujících rostlinných látek. Některé výzkumy například naznačují, že přidání bílkovin a tuku do čaje prostřednictvím mléka nebo smetany může snížit antioxidační vlastnosti a může deaktivovat flavonoidy. Přírodní látky mohou být dotčeny cukrem, polotučným mlékem, sirupem nebo šlehačkou. Udělají z nich tak „dezert“. Snad neutralizuje různé potenciální zdravotní efekty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno