Přestože 50 % domácností v České republice topí pomocí zařízení, ze kterých může unikat oxid uhelnatý (CO), pouze čtvrtina obyvatel připouští, že může k otravě tímto nebezpečným plynem dojít i u nich doma. 15 % Čechů si navíc myslí, že se tento problém vyskytuje pouze ve starých či nekvalitních domech. Celých 50 % Čechů je pak přesvědčeno, že u nich doma k otravě dojít nemůže. Vyplývá to z letošního středoevropského průzkumu společnosti Resideo1, která zkoumala znalosti a povědomí o oxidu uhelnatém u obyvatel České republiky, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska a ze zkušeností Martina Kavky, vedoucího oddělení zjišťování příčin vzniku požárů a tiskového mluvčího Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

Fatálním nehodám lze mnohdy předejít, proto Resideo věnuje září osvětě a prevenci otrav oxidem uhelnatým a úniku kouře. Naprostá většina lidí (89 %) sice ví, že je CO nebezpečný, avšak jen minimum z nich si uvědomuje, že může unikat i u nich doma a že právě jimi používané spotřebiče tento plyn produkují. (Napříč zkoumanými zeměmi se tento fakt projevil nejsilněji právě v České republice (40 %), v Polsku (38 %) a na Slovensku (37 %), zatímco       v Rumunsku (27 %) a zejména v Maďarsku (16 %) je situace o poznání lepší).

„Často se setkáváme s tím, že k úniku oxidu uhelnatého dochází i u nových spotřebičů. Jejich stáří tedy není jednoznačným rizikovým faktorem a je nutné je každoročně podrobovat důkladné a odborné revizi. Jako nejdůležitější, nejúčinnější a také nejlevnější prevenci však vidím detektor CO umístěný v blízkosti daného spotřebiče,“ říká Martin Kavka, vedoucí oddělení zjišťování příčin vzniku požárů a tiskový mluvčí Hasičského záchranného souboru hl. m. Prahy.

Prevence otrav oxidem uhelnatým:

 • Zajistěte dobře větraný dům, aby v něm mohl cirkulovat čerstvý vzduch bez ohledu na denní dobu nebo roční období.
 • Pokud pociťujete závratě, únavu, bolesti hlavy nebo nevolnost a po vyvětrání se necítíte lépe, opusťte okamžitě byt/dům a zavolejte pomoc.
 • Nechte si pravidelně kontrolovat topná zařízení a komín odborníkem.
 • Nainstalujte si detektory CO, které vás upozorní na nadměrné množství oxidu uhelnatého nebo kouře i tam, kde se používají moderní kotle s uzavřeným hořákem.
 • Otrava oxidem uhelnatým je nejčastější v koupelnách, proto je důležité mít instalované detektory CO i zde.
 • Stáří spotřebiče nerozhoduje o jeho bezpečnosti. Pravidelné revize a detektory jsou jedinou účinnou prevencí.
 • K únikům CO dochází častěji v zimě během topné sezóny, výjimkou však nejsou ani letní měsíce. Vysoké teploty a změny tlaku se mohou významně podílet na špatném „tahu“ a následné kumulaci nebezpečného plynu v domě.

Řada detektorů Honeywell Home R200 od společnosti Resideo pomáhá instalatérům i spotřebitelům chránit to nejdůležitější – zdraví a život. Poskytuje:

 • osvědčenou spolehlivost podloženou všemi evropskými certifikáty a certifikáty pro jednotlivé země, ve kterých se výrobek prodává.
 • větší jistotu: jedná se o jedinou řadu detektorů CO, detektorů kouře a požárních alarmů, která se standardně dodává s 10letou životností a 10letou zárukou2.
 • lepší upozornění koncového uživatele díky možnosti propojit produkty řady R200 do vlastní sítě, a to i včetně detektorů kouře a požárních alarmů, kdy jeden z nich spustí poplach na všech připojených zařízeních.
 • jednoduchost. Pro propojení zařízení není třeba kupovat samostatný rádiový modul, protože detektory společnosti Resideo jej už mají zabudovaný.

Více informací o prevenci úniku oxidu uhelnatého naleznete zde, edukační video pak zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno