Rajčata červená, žlutá i černá. Sušená, nakládaná i plněná. V salátech a špízech, sýrech, paštikách i těstovinách. A také v polévkách a omáčkách, v kombinaci s masem, pálivými papričkami či na grilu. Dokonce i s vodkou coby slavným míchaným drinkem Bloody Mary. Břeclav v sobotu 16. srpna oslavila pro region typickou plodinu ve všemožných chuťových variantách a kulinářských úpravách. Akce s podtitulem Rajská Břeclav jako celorepubliková novinka zaplnila od devíti do šestnácti hodin uličku u synagogy. Došlo i na bohatý doprovodný program, vstup byl zdarma.
„Rajčata jsou v Břeclavi a okolí velmi populární zeleninou, od poloviny léta pokrývá typicky červená barva políčka zahrádkářů za městem i balkóny panelových domů v centru. S rajčaty se dá v kuchyni navíc skvěle a rozmanitě pracovat. Na rozdíl od mandlí, chřestu, meruněk nebo všudypřítomného vína však rajčata zatím nikdo jako téma neuchopil. I proto jsme při rozvaze nad gastronomickou akcí zvolili právě rajské jablíčko,“ vysvětlil Petr Vlasák z odboru kultury břeclavské radnice, jež pilotní ročník akce pořádá.
Návštěvníky akce tak čekala pestrá ochutnávka včetně různých národních pokrmů. Největší prostor samozřejmě dostaly typická italská a španělská jídla, došlo však třeba i na kavkazskou kuchyni. „Prostor dostali zejména břeclavské restaurace, obchůdky se zdravou výživou a zemědělci, aby představili svou kuchyni, vybrané zboží či výpěstky. K dostání tak byly vzácnosti jako rajčatový čaj, mýdla nebo olej. Naproti tomu si lidé mohli nakoupit rajčata v bio kvalitě od místních firem a zahrádkářů,“ doplnil Vlasák.
Kromě degustací studených a teplých tradičních pokrmů i specialit z rajčat byl přichystaný také doprovodný program. V devět hodin přímo před synagogou zahrála Neoveská cimbálová muzika, v jedenáct ji s jazzovými standardy vystřídala mikulovská kapela Jazz Petit. Hodinu po poledni se o slovo přihlásili pouliční artisté z olomouckého Cirkusu LeVitaire, kteří si připravili speciální kuchařsko-artistickou show. Došlo i na žonglování s rajčaty.
„Ve vinotéce Lichtenštejnského domu probíhaly přednášky zaměřené na pěstování rajčat, inspirovat se mohli lidé i ve vystavených kuchařkách z obsáhlého fondu břeclavské městské knihovny. V synagoze zase mohli navštívit aktuální výstavu fotografií,“ uzavřel Vlasák s tím, že zahajující ročník akce budil zájem daleko za hranicemi města už před svým začátkem.