Ježdění na elektrokolech se stává populárnějším, přičemž se odhaduje, že se v současné době prodává přibližně jedna třetina elektrokol z celkového objemu prodeje všech bicyklů. Průměrná cena elektrokol se snižuje, dnes se pohybuje mezi 45 000 až 65 000 Kč, což je nižší než v minulosti. Elektrokola se stala oblíbenou náhradou klasického kola především pro starší generace, protože umožňují ujet delší vzdálenost s menší námahou a dostat se i do nepřístupnějších lokalit. Nicméně to také přináší nová rizika a zvýšenou náročnost na obsluhu elektrokola. Podle statistik jsou nehody na elektrokolech stále častější, zejména u seniorů. Z celkového počtu nehod cyklistů na elektrokolech bylo 58 % dopravních nehod bez vlivu jiného účastníka silničního provozu. Téměř třetina cyklistů na elektrokolech zemřela vlastním zaviněním v důsledku jízdy nepřiměřenou rychlostí a 19 % pak v důsledku nevěnování se řízení. 79 % zemřelých na elektrokolech nemělo cyklistickou přilbu. Každý druhý usmrcený cyklista na elektrokole byl ve věku 65+. Nehody cyklistů ve věku 65+ vykazují téměř 2,4krát vyšší závažnost než nehody cyklistů do 64 let. V průměru je to 18 usmrcených osob na 1000 osob.

Seriál Ne-riskuj aneb škola ebiku

Projekt Ne-riskuj se zaměřuje právě na seniory a elektrokola. Seriál se zaměřuje na snižování rizik spojených s jízdou na elektrokolech a poskytování praktických rad pro bezpečnou jízdu.

Cílem je vytvoření deseti krátkých videí pro televizi, web a sociální sítě, které ukážou, jak správně vybrat elektrokolo, jak na něm správně jezdit, jak znát jeho limity a čeho se vyvarovat. Moderátor Jan Rosák a MTB profesionál Richard Gasperotti se v každém díle podívají na různé situace, se kterými se mohou cyklisté setkat, a ukážou, jak se s nimi správně vyrovnat. Každý díl bude zaměřen na specifickou problematiku elektrokol, například tunning, rychlost, akcelerace, nebo nošení cyklistické přilby.

Projekt podporuje BESIP. Vedoucí BESIPU Tomáš Neřold dodává „seriál edukativních spotů s tímto zaměřením velmi dobře zapadá do akčního plánu BESIP, protože podíl elektrokol v silničním provozu roste a senioři jsou tou nejzranitelnější skupinou. Statistiky ukazují, že na kole je nejvíce úmrtí a těžkých zranění právě ve věkové skupině nad 60 let, zejména kvůli tomu, že starší člověk hůře nese následky pádu či kolize. Elektrokola navíc mají svá specifika, se kterými je dobré se seznámit.“

Premiéra prvního dílu je plánovaná na 5.4. na webu projektu a na Seznamu.

„Snažili jsme se vytvořit nenásilnou formou takového kapesního průvodce pro všechny, kteří potřebují poradit s nákupem, servisem a následně s jízdou na elektrokole,“ dodává Daniel Vičan režisér a autor projektu.

„Osobnost pana Rosáka a temperament Richarda dle mého vytvořilo perfektní atmosféru seriálu s generačními vtípky, diváci se mají na co těšit,“ zakončuje Vičan.

Vice informací o projektu na www.ne-riskuj.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno