Home Portal, nejpřehlednější portál s novostavbami v ČR, prošel aktuální nabídku bezmála stovky developerských projektů a zaměřil se na financování nákupu nemovitostí. Výsledkem jsou dvě nejčastější cesty, kterými developeři chtějí dříve ukončit současnou hypoteční krizi. Oba přístupy ukazují, že nakupující s hypotékami na trhu stále chybí a developeři se jim snaží složitou situaci usnadnit.

V reakci na přetrvávající vysoké úrokové sazby se developeři v téměř 40 % případů rozhodli ke změně splátkového kalendáře na svém projektu. Namísto typického průběžného financování dávají nyní klientům možnost složit pouze desetinu z celkové ceny nemovitosti a zbývající část doplatit až po jejím dokončení. Díky tomu si mohou kupující odložit hypotéku o jeden až dva roky později, kdy budou sazby velmi pravděpodobně příznivější. Vedle toho se často objevuje ještě druhá alternativa, kterou tvoří tzv. garantované hypotéky, kdy developer po určitou dobu dotuje vysoké splátky.

„Před současnou hypoteční krizí klienti často platili splátky průběžně dle toho, jak probíhala výstavba projektu – kupříkladu typické bylo rozdělení 20, 30, 30 a 10 procent z hodnoty nemovitosti. Developeři jsou nyní ovšem mnohem benevolentnější a klientům tak stačí při podpisu smlouvy o smlouvě budoucí kupní složit pouze 10 % z vlastních prostředků a hypotéku na zbývajících 90 % si vzít až za rok či dva později, kdy bude situace s úrokovými sazbami pravděpodobně lepší než dnes,“ říká Jan Vitvera, obchodní ředitel společnosti Home Portal.

Většina velkých developerů nabízí také garantovanou hypoteční sazbu, kdy defacto oproti bance dorovnávají kupujícím hypoteční splátku po dobou 2–3 let. Za tuto dobu může rozdíl činit klidně i nižší stovky tisíc korun, které kupující získají takto od developera. V případě, kdy by splátka na 6 % sazbu činila například 30 000 Kč měsíčně a na 2,99 % 20 000 Kč měsíčně, developer klientovi vrátí rozdíl za 2–3 let roky splácení – v tomto konkrétním příkladu tedy 240–360 tisíc Kč.

V Home Portal z přibližně stovky developerských projektů evidujeme pětinu (23 %) s dotovanou hypotékou od developera. Zbylé projekty pak nabízejí jiné typy pobídek, nejen odloženou hypotéku, ale i různé slevy na vybavení. Přibližně třetina projektů pak nenabízí žádné pobídky,“ dodává Jan Vitvera.

Že pobídky tohoto typu mohou fungovat sleduje Home Portal i na zvýšené poptávce u projektů, které odloženou hypotéku či výhodnější sazby nabízí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno