Konec zimy v Národním parku Podyjí se nesl ve znamení pilné práce na nelesních lokalitách. Na Mašovické střelnici pracoval téměř měsíc bagr. Jeho úkolem bylo odstranit z vybraných míst náletové dřeviny. Odstraňování náletových dřevin je jedním z nejdůležitějších managementových opatření, jehož cílem je zpomalit zarůstání cenných nelesních biotopů, jako jsou suché louky, vřesoviště nebo pastviny.

Bagr vybavený speciální „rukou“ dokáže uchopit a vytrhnout ze země keř nebo menší strom i s kořeny. Vytrhávání pomocí bagru je poměrně novou alternativou odstraňování dřevin na místo běžně používaného výřezu.

„Výhodou je vysoká účinnost – dřeviny vytržené i s kořeny už nedokážou znovu zmladit – ale také velký výkon stroje. Dřeviny jsme na střelnici netrhali plošně, ale tak, aby ve souvisle zarostlé plochy rozčlenily a vzniklo více otevřených bezlesí,“ popisuje managementový specialista Správy NP Podyjí Robert Stejskal.

bagr-trhani-keru.jpg
TĚŽKÁ TECHNIKA PŘI PRÁCI NA MAŠOVICKÉ STŘELNICI. 

Bagr může v cenném přírodním prostředí působit nepatřičně, ale jeho „ničivé“ síly lze využít i ve prospěch přírody. Pojezdem bagru vznikají v trávníku narušovaná místa, která poté využívají ke klíčení mnohé druhy bylin nebo specializované druhy hmyzu.

ukazka-plochy-po-vytrhani-keru.jpg
PLOCHA STŘELNICE PO VYTRHÁNÍ KEŘŮ. 

Na plochách po vytrhávání keřů se také objevily plošky, kde se může za vhodných podmínek hromadit dešťová voda.

bagr-hloubeni-tune.jpg
BAGR PŘI VYTVÁŘENÍ MĚLKÉ TŮNĚ V PROSTORU STZŘELNICE. VŠECHNA FOTO: ROBERT STEJSKAL (SPRÁVA NP PODYJÍ) 

„Bagrem jsme tato místa mírně prohloubili a vytvořili tak několik mělkých tůní a mikromokřadů. Zatím jsou bez vody, ale po prvním jarním dešti se může místní fauna těšit na nový prvek. Uvidíme, jaké druhy je osídlí, každý takový prostor má totiž v našich suchých podmínkách velký potenciál. Může se tam objevit třeba i čolek dravý nebo různé druhy skokanů a dalších obojživelníků. Prostory budou přitažlivé samozřejmě i pro bezobratlé,“ říká zoolog Správy NP Podyjí Zdeněk Mačát.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno