Konec zimy v Národním parku Podyjí se nesl ve znamení pilné práce na nelesních lokalitách. Na Mašovické střelnici pracoval téměř měsíc bagr. Jeho úkolem bylo odstranit z vybraných míst náletové dřeviny. Odstraňování náletových dřevin je jedním z nejdůležitějších managementových opatření, jehož cílem je zpomalit zarůstání cenných nelesních biotopů, jako jsou suché louky, vřesoviště nebo pastviny.
Bagr vybavený speciální „rukou“ dokáže uchopit a vytrhnout ze země keř nebo menší strom i s kořeny. Vytrhávání pomocí bagru je poměrně novou alternativou odstraňování dřevin na místo běžně používaného výřezu.
„Výhodou je vysoká účinnost – dřeviny vytržené i s kořeny už nedokážou znovu zmladit – ale také velký výkon stroje. Dřeviny jsme na střelnici netrhali plošně, ale tak, aby ve souvisle zarostlé plochy rozčlenily a vzniklo více otevřených bezlesí,“ popisuje managementový specialista Správy NP Podyjí Robert Stejskal.
TĚŽKÁ TECHNIKA PŘI PRÁCI NA MAŠOVICKÉ STŘELNICI.
Bagr může v cenném přírodním prostředí působit nepatřičně, ale jeho „ničivé“ síly lze využít i ve prospěch přírody. Pojezdem bagru vznikají v trávníku narušovaná místa, která poté využívají ke klíčení mnohé druhy bylin nebo specializované druhy hmyzu.
PLOCHA STŘELNICE PO VYTRHÁNÍ KEŘŮ.
Na plochách po vytrhávání keřů se také objevily plošky, kde se může za vhodných podmínek hromadit dešťová voda.
BAGR PŘI VYTVÁŘENÍ MĚLKÉ TŮNĚ V PROSTORU STZŘELNICE. VŠECHNA FOTO: ROBERT STEJSKAL (SPRÁVA NP PODYJÍ)
„Bagrem jsme tato místa mírně prohloubili a vytvořili tak několik mělkých tůní a mikromokřadů. Zatím jsou bez vody, ale po prvním jarním dešti se může místní fauna těšit na nový prvek. Uvidíme, jaké druhy je osídlí, každý takový prostor má totiž v našich suchých podmínkách velký potenciál. Může se tam objevit třeba i čolek dravý nebo různé druhy skokanů a dalších obojživelníků. Prostory budou přitažlivé samozřejmě i pro bezobratlé,“ říká zoolog Správy NP Podyjí Zdeněk Mačát.