Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek navštívil Jihomoravský a Jihočeský kraj. Hlavními tématy jeho jednání s místními představiteli byly popovodňová obnova, turismus a podpora cestovního ruchu, portál eTurista, rozvoj regionů nebo dostavba jaderné elektrárny Dukovany a její dopady na samosprávy.
V jihomoravské metropoli se ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek setkal s hejtmanem Janem Grolichem a ředitelkou Centrály cestovního ruchu Jižní Morava Martinou Grůzovou. „My jsme návštěvu Brna využili zejména k debatě na téma cestovní ruch, který je pro Jihomoravský kraj zásadním odvětvím a v mnoha ohledech je příkladem dobré praxe. Bavili jsme se o jeho podpoře ze strany ministerstva, tedy o národních programech podpory cestovního ruchu třeba v souvislosti s Baťovým kanálem, kde stále chybí některá doprovodná infrastruktura jako jsou veřejné toalety nebo různý mobiliář a zázemí podél cyklostezek. Finance, které má kraj nyní k dispozici, už na to nestačí. To bohužel brzdí další rozvoj tohto turisticky velmi oblíbeného a krásného místa. Opomenout jsme samozřejmě nemohli ani připravovaný portál eTurista, který nejen hoteliérům usnadní administrativu a zároveň bude generovat velmi užitečná data. Právě o jejich využití v praxi byla řeč. Jihomoravský kraj s daty z cestovního ruchu už teď pracuje velmi efektivně,“ uvedl ministr Kulhánek. Jižní Morava byla minulý rok po Praze druhým nejvíce navštěvovaným krajem ČR. Navštívilo ji přes dva miliony lidí. Baťův kanál ročně navštíví kolem 90 000 návštěvníků. Dlouhý je 53 kilometrů a lemuje ho 80 kilometrů cyklostezek.
Návštěva Jihomoravského kraje pokračovala v Jihomoravském inovačním centru, které pomáhá firmám i studentům v nastartování podnikání. Prospěch z toho má i kraj – firmy s vysokou přidanou hodnotou přináší nová pracovní místa, finance, prestiž a stabilitu. „Jsem rád, že jsme měli s hejtmanem Janem Grolichem prostor i na diskusi o rozvoji regionu a o dopadech dostavby jaderné elektrárny Dukovany na kraj a jeho obce. Abychom měli jasnější obrázek, co to bude znamenat a obnášet, tak ministerstvo spolu s Jihomoravským krajem a Vysočinou zadalo dopadovou studii, jejíž výsledky budeme znát během několika týdnů. Na tu určitě musí navázat akční plán, který bude specifikovat jednotlivé kroky, které bude třeba udělat. Musíme se připravit na příchod nových zaměstnanců do regionu, pro které bude potřeba vybudovat zdravotnická zařízení, ubytovací kapacity, školy, školky a další základní občanskou vybavenost. V tomhle ohledu nás čeká ještě hodně práce. Všechno musí probíhat ve spolupráci s vysoutěženým dodavatelem, protože to musí krýt i jeho potřeby a představy, se kterými sem přichází,” dodal ministr Kulhánek.
V Českých Budějovicích se ministr Kulhánek setkal s hejtmanem Jihočeského kraje Martinem Kubou. Hlavní téma jednání byly škody po povodních. „Rád jsem ale slyšel, že se katastrofální situaci na jihu Čech podařilo předejít díky dobře propracované soustavě přehrad a rybníků, které se dají chytře regulovat podle aktuální předpovědi počasí a očekávaných srážek. Tahle zkušenost potvrzuje, jak je potřebná přehrada Nové Heřminovy na řece Opavě. I tak ale obce v jižních Čechách sečetly škody na 360 milionů. Předpokládám, že zhruba polovinu z toho budou obce čerpat z různých dotačních programů. My máme v běhu program Živel 2 s 800 miliony korun, které mohou samosprávy využít na obnovu poškozeného majetku jako jsou obecní budovy, silnice, osvětlení a další veřejná zařízení. Domácnostem by mohl pomoct program Živel 3, který bude cílit na pomoc fyzickým osobám s rekonstrukcemi nebo výstavbou bydlení. S jeho spuštěním počítáme v průběhu prosince,” řekl po jednání ministr Kulhánek.