Nové spotřebitelské rady ve formě dvou Desater právě představili zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie, Ministerstva průmyslu a obchodu a Státního fondu životního prostředí ČR.

Dnes zveřejněná Desatera přináší spotřebitelům praktické rady, jak krok za krokem postupovat při výběru kvalitního tepelného čerpadla a fotovoltaiky a jak poznat spolehlivou instalační firmu. Spotřebitelská Desatera připravili zástupci Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT). Reagují tak na obrovský nárůst zájmu domácností i podnikatelů o obnovitelné zdroje.

Desatera pomohou zákazníkům zorientovat se na trhu s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou. Dozvědí se, jak si počínat při výběru typu technologie, velikosti instalace a na co se zaměřit při výběru instalační firmy. Spotřebitelé dostávají návod, jak poptat dodavatele či jak postupovat při samotné realizaci. Kdy například platit zálohy a v jakých lhůtách mohou očekávat návštěvu montážní firmy, kdy jim bude proplacena dotace a podobně. Obě desatera jsou k dispozici na webech Ministerstva průmyslu a obchodu a Nové zelené úsporám (zde).

„Jsme patrně na počátku dalšího rekordního roku. Letos si novou fotovoltaiku a tepelné čerpadlo pořídí 100 až 200 tisíc nových zákazníků. Aby si domácnosti, firmy a obce dokázaly správně vybrat a byly spokojeny, připravili jsme pro ně tyto, jak věřím, velmi praktické návody. Desatera a manuály pro přípravu dalších obnovitelných zdrojů už chystáme,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Petr Třešňák, náměstek ministra průmyslu a obchodu, řekl:

„MPO intenzivně zrychluje rozvoj obnovitelných zdrojů: ve spolupráci s dalšími resorty a ERÚ novelizujeme legislativu a zjednodušujeme povolovací procesy. Zvedáme hranice pro stavební povolení, licenci, přinášíme sdílení energie, komunity a veřejný zájem. Zároveň si dobře uvědomujeme potřebu, aby toto tempo rozvoje obnovitelných zdrojů udržela také dostatečná informovanost mezi občany i firmami. Profesionální přístup k této problematice, který tato desatera dodržují, proto podporujeme.“

Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, řekl:

„Počty žádostí o dotaci na instalaci fotovoltaiky na rodinných a bytových domech, včetně budov veřejného sektoru, stále intenzivně rostou, stejně tak i zájem o instalace tepelných čerpadel. Velmi vítáme zodpovědný přístup, který přichází z oboru. Nastavení transparentních pravidel a doporučení zákazníkům, jak si vybrat kvalitní technologii a dodavatele využijeme, jsou pro nás vítanou pomocí domácnostem.”

Petr Horký, ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel, řekl:

„Členové naší asociace zodpovídají za skoro čtyři z pěti tepelných čerpadel dodaných na trh. Tyto firmy už roky dobře známe a prostřednictvím jejich referencí a zpětné vazby od zákazníků monitorujeme jak jejich práci, tak kvalitu instalovaných výrobků. Majitelé rodinných potažmo i menších bytových domů najdou v našem Desateru vše potřebné, aby si správně vybrali. Aby zbytečně nenaletěli nepoctivým prodejcům, kteří se mohou v dnešní době objevit, nebo aby je nepřekvapil nevhodně navržený systém či špatně fungující čerpadlo nesplňující jejich očekávání v úsporách energií.”

Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl:

„Abychom zvýšili kapacity a kvalifikaci montážních firem, pořádáme pro ně školení a kurzy. Ve fotovoltaickém Desateru tak můžeme shrnout ty nejdůležitější zásady, jak postupují spolehlivé firmy. Pokud se našimi radami budou zákazníci řídit, můžou se těšit na dvacet, třicet let cenově stabilní, levné a čisté elektřiny.”

V roce 2023 očekáváme zvýšený zájem ze strany bytových domů

V roce 2022 přibylo přes 50 tisíc kusů tepelných čerpadel, což je více než o polovinu víc než předchozí rok, který byl ovšem rovněž rekordní. Výkon nových fotovoltaik narostl meziročně dokonce na víc než čtyřnásobek. Zájem v obou sektorech táhnou především rodinné domy.

V roce 2023 očekáváme velký nárůst zájmu o tepelná čerpadla i fotovoltaiku ze strany bytových domů i komerčních budov. V případě fotovoltaiky budou hlavním hybatelem výrazně jednodušší legislativní podmínky, které připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad. V případě tepelných čerpadel budou hlavním faktorem skokové nárůsty cen u dodavatelů zemního plynu a tepláren. Vývoj zájmu o tepelná čerpadla a fotovoltaiku ukazuje tabulka níže.

Tepelná čerpadlaFotovoltaika
rokpočet ks [A]nový instalovaný výkon připojený do sítě (kWp)
201923 04725 000
202024 12451 000
202130 16562 000
2022víc než 50 000*)289 000

*) předběžný výsledek

Zdroje:

[A] Odhad roční dodávky tepelných čerpadel na český trh. Zpráva o využívání obnovitelných zdrojů energie v roce 2021. MPO 11/2022.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno