Několik staletí trvající chátrání stavby, kterou nechal ve druhé polovině 14. století vybudovat  moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský nad řekou Dyjí, a pak také dlouhodobé odlesnění blízkých strmých svahů, umožnilo přímo v srdci nynějšího národního parku vznik unikátních teplomilných společenstev. Ta se vyvíjejí kontinuálně od roku 1645, kdy byl Nový Hádek dobyt a částečně pobořen švédskou armádou. Blíže se s nimi můžete seznámit díky dalšímu dílu seriálu Minuty z Podyjí. 

Nejnovějším dílem provází entomolog Správy NP Podyjí Martin Škorpík. „Nový Hrádek je unikátní prostor, kde nachází svůj domov řada rostlinných druhů, mezi nimi i druhy velmi ohrožené a vzácné. I z pohledu zoologa je místo výjimečné, hojně je zde rozšířena například ještěrka zelená, zejména v létě pak zejména sklepní prostory hradu využívají k odpočinku různé druhy netopýrů,“ říká Martin Škorpík. 

Rájem je Nový Hrádek i pro hmyz. Vyskytuje se zde například několik druhů zlatohlávků, bohatá jsou i společenství blanokřídlého hmyzu nebo motýlů. 

V letošním roce se na Nový Hrádek budete moci vydat i při našich akcích pro veřejnost. Na 29. červenec je například připravena akce Za nočními obyvateli Nového Hrádku, při níž se návštěvníci budpou moci seznámit s obyvateli zříceniny, kteří o sobě dávají vědět až za tmy. A právě na Nový Hrádek by měla letos vést i oblíbená silvestrovská vycházka. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno