Máme radost, že vám můžeme oznámit postcovidový restart našeho tradičního a populárního cyklu přednášek Přírodou celého světa. Začínáme v úterý 31. ledna 2023 v 19:00 v Domě umění JMM na náměstí TGM ve Znojmě přednáškou fotografa a cestovatele Tomáše Rasla „Cesta je jen jedna“.

Premiérová přednáška vzpomene Tomášova dědečka fotografa Ferdinanda Bučinu (*1909 +1994) a jeho pojetí cest jako permanentní reportáže ze vzdálených končin někdejší první republiky. Cest, které měly svá zdánlivá omezení a limity a zároveň neskutečnou svobodu díky tehdy pomalu plynoucímu času. Odehrávaly se v opravdovém světě skutečných lidí a jejich zvyků v prostředí někdejšího nezkaženého venkova a jeho zdravých krajin. A zároveň, nikoliv konfrontačně, Tomáš (*1975) vzpomene na vlastní cesty po Listopadu 1989, kdy se nám otevřel celý svět  a také téměř neomezenými možnostmi podívat se vlastně kamkoliv. Ale bylo to (a je to) skutečně tak jednoduché? Na ono osobní malé srovnání se můžeme těšit i díky nahlédnutí do zajímavých složek fotoarchívů obou umělců – cestovatelů.

Následně se můžeme těšit až do 7.března na každé úterý, kdy se ve stejný čas a na stejném místě vypravíme mimo jiné na Borneo, do Saudské Arábie či do Namibie. Podrobný program zajímavých přednášek bude zveřejněn během týdne. Na všechny přednášky je vstup zdarma.

Váš komentář