Tisíce ptačích budek každoročně instalují na stromy v porostech lesníci s ornitology. Další udržují a čistí. Podporují tak hnízdění ptáků, kteří chrání les před hmyzími škůdci včetně kůrovců, ale i před hlodavci.

Na snímku Libora Opluštila z ČSOP Břeclav jsou mláďata kalousů ušatých stará 3 až 4 týdny

 „Budky se dnes nově instalují do mladších porostů, ve kterých ještě nejsou stromy s dutinami. Jinde je od srpna do konce roku, kdy nejsou obsazené, kontrolujeme, čistíme, opravujeme a udržujeme, aby byly na jaře připravené k hnízdění. Často z nich odstraňujeme třeba stará hnízda plšíků nebo sršňů, vos a čmeláků,“ říká ornitolog Miroslav Dusík, který s Lesy ČR spolupracuje. Každá budka má číslo a je evidovaná s GPS souřadnicemi. „Dlouhodobě tak v konkrétním místě sledujeme vývoj ptačí populace,“ dodává.

Díky této péči v lesích hnízdí více ptáků než v minulosti a přibývá i různých druhů.

Projekt Lesů ČR v Jizerských horách například loni finančně podpořil Liberecký kraj. „Na lesních správách Frýdlant v Čechách a Jablonec nad Nisou jsme vyčistili, zkontrolovali nebo vyměnili nevyhovující budky pro dutinové pěvce za nové, jako jsou třeba sýkory, brhlíci, rehci, skorci, konipasové nebo šoupálci,“ zmiňuje Eva Kajzarová z oblastního ředitelství podniku ve východních Čechách.

Budky vyvěšované ve státních lesích vyrábějí truhláři v Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí. „Ročně až tři tisíce a polovinu z nich dodáváme lesním správám. O zbytek mají zájem hlavně školy a další vlastníci lesů. Tvar i velikost budky samozřejmě přizpůsobujeme druhům ptáků,“ uvádí ředitel závodu Miloš Pařízek.

Kromě budek pro dutinové pěvce se plošně instalují také budky pro dravce a sovy, predátory drobných hlodavců. Jde o společný projekt s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Chráníme tak les, když přirozeně snižujeme počet hlodavců, kteří by likvidovali sazenice lesních dřevin,“ vysvětluje Ondřej Pecháček, vedoucí Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody z Lesů ČR.

Projekt „Hnízdní podpora dutinových ptáků v Jizerských horách v roce 2023“ finančně podpořil z dotačního fondu Liberecký kraj v rámci programu 8.2. Podpora ochrany přírody a krajiny částkou 97 279 Kč z celkových nákladů na realizaci ve výši 138 977 Kč.

KONTAKT: Eva Jouklová – tisková mluvčí Lesů ČR; +420 725257900; eva.jouklova@lesycr.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno