České centrum Madrid představilo prostřednictvím kurátorského výběru Pavla Kořínka a Tomáše Prokůpka španělské veřejnosti průřez aktuální české komiksové tvorby. Výstava s názvem Tady a teď byla minulý týden za účasti autorů slavnostně otevřena španělským návštěvníkům v prestižním prostoru Casa del Lector.

Průřezová výstava Tady a teď v Casa del Lector v Madridu

V prestižním výstavním prostoru Casa del Lector (Čtenářský dům) byla v minulém týdnu zahájena výstava Tady a teď, a která potrvá až do září tohoto roku. Tomáš Prokůpek se zúčastnil vernisáže a návštěvníky osobně provedl výstavou. Jedna z autorek, Lucie Lomová u příležitosti zahájení uspořádala v sobotu 2. 3. workshopy nejen pro děti. Ta není ve Španělsku zcela neznámá, vyšly jí zde v překladu již dvě knihy.

Kurátor Tomáš Prokůpek o projektu říká: „Španělský a český komiks mají mnohem více společného, než by se mohlo na první pohled zdát. Mezi důležitá témata obou z nich patří vypořádávání se s vlastní nedemokratickou minulostí a hledání konkrétních lidských příběhů na pozadí velkých dějin. Proto mám velkou radost, že bude naše výstava představena v Madridu.“

„ČC Madrid spolupracuje s Casa del Lector od začátku jeho otevření. Uskutečnilo zde například výstavu o Bohumilovi Hrabalovi u příležitosti 100. výročí jeho narození, výstavu uměleckých filmových plakátů ze sbírky Terryho ponožky, prezentaci biografické knihy o Václavu Havlovi Michaela Žantovského nebo rozsáhlou výstavu o českém emblematickém ilustrátorovi a průkopníkovi své doby Miroslavu Šaškovi. Půlroční komiksová výstava v Centru současného umění madridského Matadera, kde se Casa del Lector nachází, je pro prezentaci českého kultury tou nejlepší destinací,“ dodává ředitelka Českého centra Madrid Jana Polívková.

Česká centra se dlouhodobě snaží aktivity nové porevoluční generace komiksových autorů podporovat a jejich tvorbu prezentovat v zahraničí, kde rezonuje i skrze překlady. „Podpoře české komiksové tvorby v zahraničí se více věnujeme posledních několik let. Zrealizovali jsme řadu původních výstavních projektů, networkingových propojení či fokusových prezentací navybraných festivalech či veletrzích. Český komiks má silné osobnosti napříč generacemi apříběhy ztvárněné osobitými vizuálními styly, které nacházejí odezvu zahraničního publika.“ říká Anna Hrabáčková, vedoucí oddělení kulturní diplomacie ústředí Českých center.

Výstava již byla uvedena v řadě zemí – např. na SlovenskuKorejské republice, Německu, Polsku, Rumunsku nebo na Ukrajině. Letos se znovu představí také v Hong Kongu, kde měla svoji premiéru v loňském roce.

Tady a teď © Iveta Gonzalesova
České centrum Stockholm – výstava Zámek © Tereza Valašteková
Vernisáž Karel Klostermann © Artur Schnabl

Kafkův Zámek ve Skandinávii i na Slovensku

Jaromír 99 (vlastním jménem Jaromír Švejdík) elegantně balancuje mezi světem výtvarného umění a hudby. Komiks Zámek není pouhým líčením slavného příběhu, ale představuje sérii vizuálně sugestivních obrazů přetvářejících text spisovatele. Výstava, která vznikla z jeho esence, je v současné chvíli k vidění díky spolupráci Českého centra Stockholm a Evropského institutu pro židovská studia Paidea na Östermalmu ve Stockholmu, se následně přesune do Norska a Dánska. Na podzim bude také součástí programu festivalu Dny české kultury 2024, spoluorganizovaného Českým centrem Bratislava. Akce se uskutečňují při příležitosti 100 let od úmrtí Franze Kafky. Ve švédské metropoli se v květnu představí také Lucie Lomová a to na Mezinárodním veletrhu komiksu veStockholmu, kam přijíždí na pozvání Českých center.

Nové překlady v Řecku i Srbsku

Velký úspěch zaznamenal autobiografický komiks Terezy Drahoňovské Bez vlasů, který vznikl ve spolupráci se Štěpánkou Jislovou. Na pozvání Českých center v roce 2021 se obě autorky zúčastnily athénského ilustrátorského festivalu Illustradays, kde měly možnost představit knihu, proběhly workshopy i cenný oborový networking, jehož výsledkem je čerstvý řecký překlad knihy pod patronací Českého centra Athény směřující do místní knižní distribuční sítě. Překlad komiksové knihy 1984 v provedení Matyáše Namaie také vychází v Srbsku a bude v partnerství s Českým centrem Bělehrad uveden přímo autorem.

Klostermann jako komiksová výzva

České centrum Mnichov dlouhodobě programuje český komiks a to také mj. ve spolupráci s česko-německým komiksovým sympoziem, které se zaměřuje na zapojení mladých komiksových autorů z Česka a Německa. Ti zpracovávají zadané téma a jejich práce jsou později vystaveny v obou zemích. Letošní, již pátá edice tohoto setkání, nabídla inspirativní reflexi „šumavského“ díla českoněmeckého spisovatele Karla Klostermanna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno