Image

Sršeň asijská vs sršeň obecná11.10.2023

Sršeň asijská, invazní druh hmyzu, který představuje riziko zejména pro chovatele včel, byla na začátku října 2023 nalezena v Plzni. Jednalo se o první potvrzený výskyt tohoto druhu v České republice. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která zajišťuje sledování invazních druhů, proto ve spolupráci s dalšími subjekty začala podnikat kroky, které by měly jejímu šíření zamezit. Během čtyř dnů od nahlášení výskytu sršně asijské se AOPK podařilo hnízdo dohledat a zlikvidovat. Okolí hnízda bude nějakou dobu monitorováno, sledování by pak mělo pokračovat také na jaře, kdy se budou řešit případné přezimující královny.

Jak rozeznat sršeň asijskou od sršně obecné?

Invazní sršeň asijská (Vespa velutina nigrothorax):

  • je o něco menší než sršeň obecná a naopak větší než jiné druhy vos,
  • při pohledu shora převládá tmavé zbarvení, na rozdíl od sršně (převaha žluté kresby, podíl červené až červenohnědé),
  • dalším znakem jsou výrazně dvoubarevné nohy, jejich koncové části jsou u sršně asijské světle žluté (sršeň obecná má nohy převážně jednobarevně červenohnědé),
  • v létě buduje velká a výrazná hnízda (v dutinách stromů, na větvích, na sloupech elektrického vedení apod.),
  • její hnízdo má vchod ze strany, nikoli zdola (jako je tomu u hnízda sršně obecné).

Odlišení sršně asijské od jiných druhů blanokřídlého hmyzu mohou pomoci také níže přiložené informační materiály a ilustrace. Kromě sršně obecné připadá v úvahu například záměna s vosou prostřední, která je podobně zbarvená, ale menší. Výstražnou kombinací žluté a černé se přitom vyznačují nejen sršně nebo vosy, ale také žahalky a další skupiny blanokřídlého hmyzu, much nebo jiných skupin hmyzu. Při identifikaci může napomoci velikost, tvar nebo proporce jednotlivých částí těla.

Hrozba pro včely

Sršeň asijská je nebezpečná hlavně pro včely, které často napadá přímo u vstupu do jejich úlů. Vyvolává proto značné obavy včelařů, na včelstvech totiž může způsobit značné ztráty. V Evropské unii byla označena za vysoce rizikový cizokrajný druh kvůli ohrožení původní biodiverzity. Způsobuje rovněž škody v ovocných sadech a vinohradech, kde se živí sladkou šťávou ze zralého ovoce.

Výskyt sršně asijské nahlaste AOPK

Klíčové je, aby se tento invazní druh nešířil dále. Důvodná podezření na výskyt sršně asijské proto zasílejte AOPK na adresu invaznidruhy@nature.cz.

Užitečné odkazy a materiály:

Aktuální informace naleznete na stránkách AOPK: https://www.nature.cz/web/invazni-druhy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno