Dnešní realitní trh je plný možností, ale také rizik, která mohou klienty postavit do nepříjemné situace. Společnost Home Portal, nejpřehlednější realitní server s novostavbami a hlubokými znalostmi situace na trhu, chce upozornit na možná rizika a pomoci klientům provádět bezpečná rozhodnutí před koupí vlastní nemovitosti.

Podle Jana Vitvera, ředitele společnosti Home Portal, existuje několik varovných signálů, které by měli kupující vzít v úvahu při jednání s developery: „Pro běžného klienta je obtížné rozpoznat, zda má developer problémy. Avšak existují určité indikátory, jako jsou neplacení dodavatelům, neobvyklé smlouvy a podmínky, které by měly vyvolat zvýšenou pozornost. Například požadavek na celkovou platbu dopředu nebo prodávání projektu bez stavebního povolení by měly být okamžikem, kdy by potenciální kupující měl nabídku raději ignorovat.“

Společnost Home Portal upozorňuje, že transparentní financování projektu je klíčové pro minimalizaci rizika pro klienty. „Standardní postupy u projektů, které nabízíme, zahrnují platby ve fázích projektu, což je nejbezpečnější varianta pro klienty. Nejčastější jsou dva způsoby. V prvním se platí 10–15 % při podpisu Smlouvy o Smlouvě budoucí kupní a zbytek při kupní smlouvě a po předání nemovitosti a odstranění nedodělků. Druhou variantou je postupné placení dle toho, v jaké fázi výstavby se nemovitosti nachází. Například pokud již stojí hrubá stavba, není problém uhradit polovinu nemovitosti ihned a zbytek postupně,“ vysvětluje Vitvera.

Veškeré projekty, které Home Portal na svém serveru nabízí, prochází podrobnou analýzou k minimalizaci rizik. A jaké jsou varovné signály, při kterých by měli kupující zbystřit? „Pokud developer požaduje neobvyklé platby nebo podmínky, je to důvod k zastavení jednání a přehodnocení investičního rozhodnutí. Velký pozor bych dával i na dluhopisové firmy, které vybírají peníze na developerské projekty, ale staví v podstatě za peníze klientů. Tím pádem se jedná o největší riziko, protože do projektu neinvestují vlastní peníze,“ varuje Vitvera.

Navíc Home Portal zdůrazňuje důležitost znalosti developerů a jejich historie. „Máme interní informace o developerech a pokud identifikujeme nějaké nestandardní kroky, neposkytujeme nemovitosti klientům a informujeme je o potenciálních rizicích,“ říká Vitvera.

Je důležité si uvědomit, že i když jsou na trhu k dispozici záchranné mechanismy, jako jsou financování projektů bankami, stále existuje riziko prodloužení projektu nebo snížení kvality standardů oproti těm slíbeným v případě, že se developer začne dostávat do problémů. „Klienti by měli být obezřetní a pečlivě posuzovat každý developerský projekt, případně využít rady specialisty, který má o situaci detailní přehled,“ dodává Vitvera.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno