Češi nejsou „ledňáčci“. Navzdory lednovým předsevzetím mají česká sportoviště za první čtvrtletí největší návštěvnost až v březnu. Vyplývá to z dat společnosti MultiSport Benefit, která analyzovala počty vstupů svých klientů v prvním čtvrtletí od roku 2018. Vloni sportovalo nejvíce Čechů 7. března, celkem za sportem v jeden den vyrazilo 31 857 lidí. To je o 14 % více než v „nejaktivnějším“ lednovém dni.

Ve společnosti panuje mínění, že Češi nejvíce sportují během ledna, nejčastěji kvůli novoročním předsevzetím a snaze vysportovat vánoční a silvestrovské hody.Data společnosti MultiSport Benefit o návštěvnosti sportovních center ale tuto domněnku vyvrací.

Z našich dat mapujících návštěvnost téměř dvou tisíc sportovišť v prvním čtvrtletí let 2018, 2019, 2020, 2022 je jasné, že Češi na sport po lednu nezapomínají. Efekt tzv. ledňáčků můžeme díky našim datům vyvrátit. Nejvyšší návštěvnost totiž během prvního čtvrtletí sportoviště zaznamenávají až v březnu,“ komentuje výsledky analýzy Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit.

Lednovou návštěvnost převyšuje ta březnová v průměru o 7 procent. To svědčí o tom, že si stále více lidí utváří zdravé a udržitelné sportovní návyky, které dlouhodobě dodržují. Především pak ti, kteří si zaplatí členství v nějakém konkrétním sportovišti nebo využívají právě MultiSportku.

„Pokud mají lidé předplacené členství v tělocvičně či bazénu nebo využívají třeba benefitní kartu, motivuje je to k tomu, aby si opravdu šli zacvičit. Naopak pokud se rozhodli, že budou například posilovat sami doma, je pro ně snazší najít si výmluvu, proč dnes vynechat,“ dodává Rech.

Sportovní rok 2022 v číslech

Nejvíce Čechů si šlo loni v prvním čtvrtletí zacvičit v pondělí 7. března, kdy sportoviště navštívilo 31 857 lidí. Zato v sobotu 29. ledna zaznamenala sportoviště jen 16 499 vstupů, tedy téměř dvakrát méně. Ještě méně Češi sportovali hned 1. ledna, kromě únavy z oslav nového roku je to ale dané i uzavřením většiny sportovišť.

TOP 3 nejoblíbenější sportovní aktivity v Q1 2022Posilovna – 553 663 vstupůBazény a wellness centra – 264 124 vstupůRaketové sporty a míčové hry – 91 274 vstupů

Celkově Češi v roce 2022 sportovali nejčastěji v pondělí. Nejméně pak v sobotu a nikoli v neděli, která je obecně považována za den odpočinku. V porovnání s pondělní návštěvností sportovišť jde v sobotu až o čtvrtinový pokles. Ve srovnání s rokem 2020, kdy byla od poloviny března všechna sportoviště uzavřena, zájem
o návštěvu sportovišť mírně poklesl. „Lidé se po covidové uzávěře sportovišť ještě stále nevrátili do svých předtím zajetých kolejí,“ vysvětluje Miroslav Rech.

V prvním kvartálu roku Češi nejvíce navštěvují posilovny. Ty tvořily v roce 2022 celkem 32 % vstupů.
Populární byly také bazény a wellness centra s podílem 15 % vstupů.

Lidé se nevyhýbali ani kolektivním aktivitám. Třetí nejoblíbenější jsou raketové sporty a míčové hry (badminton, squash) s 5 % celkového počtu vstupů. Na čtvrtém místě pak aerobní skupinová cvičení (jako třeba spinning, aerobik nebo tabata) s 3,9 %. „Lidé nezapomínají na to, že sport je i skvělou příležitostí k setkávání se s přáteli a forma socializace. Můžou se tak vidět s přáteli, a ještě si u toho zasportovat,“ vysvětluje Miroslav Rech.

Popularitu si drží také jóga se zastoupením 2 %. Na vrcholu své obliby byla ale podle dat již v roce 2020, kdy ji navštěvovalo o téměř 40 % lidí více než v minulém roce. Od roku 2018 také o 35 % vzrostla popularita bojových sportů.

Novoroční předsevzetí? Ano, ale zdravě a nestat se „ledňáčkem“

Novoroční předsevzetí s cílem zlepšení fyzické kondice a hubnutí jsou ale stále populární. Řada lidí však zapomíná na to, že ve zdravém životním stylu je klíčová trpělivost a dlouhodobá udržitelnost. Aby se předsevzetí podařilo splnit, je třeba vytvořit si zdravé návyky a vyhnout se drastickým změnám.  Musíme vědět, jakých cílů chceme dosáhnout a proč jsou pro nás důležité. Ve chvíli, kdy známe důvod nám budování nových zvyklostí půjde lépe,“ radí psycholog Marek Katrňák.

Nezdravé návyky a přehnané cíle mohou mít i opačný efekt než ten kýžený. Důležité je si nastavit reálné a menší, postupné cíle. Je nutné dávat pozor na to, aby se snaha neobrátila proti nám. „Není umění se zničit během jednoho tréninku a poté týden nefungovat. Doporučuji začít cvičit klidně kratší dobu a o nižší intenzitě (s menšími váhami), ale udržet pravidelnost. Nepodceňte ani potréninkové protažení, saunu, vířivku, páru, masáž,“ popisuje Petr Soukup, trenér, fyzioterapeut a vrcholový sportovec. Data ukazují, že wellness a regeneraci Češi nejraději navštěvují v neděli.

Součástí komplexního zdravého životního stylu je také zdravá strava. I zde spousta lidí v dobré víře zlepšit si své zdraví může svému tělu snadno spíše ublížit. „Mnohem lepší je stanovit si reálné cíle, a veškeré změny zařazovat postupně,“uzavírá nutriční terapeutka Šárka Knížková.

O společnosti MultiSport Benefit

Firma MultiSport Benefit, s.r.o., působí v ČR od roku 2010 a je dceřinou společností Benefit Systems SA. Tato mateřská společnost byla založena v roce 2001 a zaujímá vedoucí postavení na polském trhu zaměstnaneckých benefitů v oblasti sportu a relaxace. Hlavním produktem společnosti MultiSport Benefit, s.r.o., je partnerská síť zařízení, které lze navštívit s kartou MultiSport – zaměstnanecký benefit, který může zaměstnavatel pracovníkům buď plně hradit, na jeho financování se podílet, nebo si kartu zaměstnanec platí na měsíční bázi sám.

Kartu MultiSport mohou zaměstnanci využít každý den na jeden volný vstup v síti více než 2 700 sportovních a relaxačních zařízení po celém Česku a Slovensku. Na výběr zde mají širokou škálu aktivit. Tento benefit tedy dává svým uživatelům možnost vyzkoušet si různé aktivity a dělat zrovna to, na co mají náladu.

Karta MultiSport dnes dává více než 200 000 českým zaměstnancům příležitost, aby se cítili lépe jak po fyzické, tak i psychické stránce. Díky tomu jsou zdravější, spokojenější a v práci výkonnější. Pomáhá tak se snížením fluktuace zaměstnanců
a posílením loajality vůči zaměstnavateli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno