První z dvaceti plánovaných letošních útulen, v nichž mohou lidé nouzově přenocovat na své pouti po dálkových trasách v České republice, jako je Via Czechia a Stezka Českem, postavily koncem roku Lesy České republiky nad osadou Severní, asi dva kilometry od nejsevernějšího bodu České republiky.  

V rámci Programu Lesy pro život chce podnik umístit v regionech i další útulny. „Myslíme na turisty, takže když je zastihne déšť, vánice nebo noc, bude pro ně útulna vítanou záchranou. Mohou si v ní ale taky jen na chvíli odpočinout,“ říká ekonomicko-správní ředitel podniku Zbyněk Šmída a pokračuje: “V letošním rozpočtu jsme na útulny vyčlenili necelé čtyři miliony korun. Nyní vybíráme vhodná místa pro jejich stavbu a připravujeme projektovou dokumentaci s jednotným designem dvou variant – horských objektů se šikmým sklonem střechy a těch ostatních v nižších polohách“.

Podnik bude stavět na státních pozemcích, které spravuje. Vybudování jedné útulny potrvá přibližně měsíc, částka by neměla přesáhnout 200 tisíc korun. „V chráněných oblastech samozřejmě projednáme náš záměr se zástupci ochrany přírody,“ dodává Šmída.

Místa vhodná pro útulny vytipoval Jan Hocek, autor tuzemských turistických a poutních stezek Via Czechia, který spolupracuje i na vizuální podobě obou variant: „Soustředil jsem se na to, aby se útulny postavily nedaleko od stezek a přírodního zdroje vody, v pokud možno rovinatém terénu a v odlehlých místech, kde není možné využít komerční ubytování. Projektované jsou zcela prakticky a tak, aby se maximálně využila celá plocha,“ řekl.

První dokončenou severočeskou útulnu naleznete zde. V dřevěném „áčku“ zastřešeném plechovými šablonami je stůl s lavicemi, vyspí se tam až čtyři osoby.

Další útulna těsně pod Klínovcem čeká na dokončení. „Až to počasí dovolí, položíme střechu a dřevěné pódium na spaní. Na jaře bude hotovo,“ upřesňuje Václav Bašta, severočeský ředitel Lesů ČR.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno