Moravská Nová Ves/ Hlavně nekýchnout, opakovaly si heslo večera ženy, které přišly do Penzionu Selský dvůr v Moravské Nové Vsi oživit starodávnou tradici. Při draní peří se totiž dříve ženy ze sousedství scházely, aby za nimi zůstal kus poctivé práce, ale samozřejmě také aby probraly starosti i radosti všedních dní.

A právě o to se snažily také dračky z Moravské i okolí. „Dříve se lidé scházeli daleko častěji. Nebyly telefony, a tak byl osobní styk na denním pořádku. Dnes se mnohé změnilo a myslím, že je to škoda. Proto chceme znovu zavést tuto krásnou tradici draní peří. A myslím, že se nám to podařilo,“ pochvalovala si ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlata Maděřičová.

Na draní pozvala také babičky v krojích z kalendáře Odcházející krása. Většinu z nich ale bohužel skolila chřipka, a tak dorazila pouze dvaaosmdesátiletá Eva Nešporová. I tak ale bylo v Selském dvoře živo.

O zábavu se postarali jak tamní mužáci, tak i rodačka z Moravské Nové Vsi Helena Čechová, která příchozí bavila svými vtipnými historkami. „Já si nepamatuji, co jsem dělala včera, ale můžu vám povykládat příběhy, které se stali mně nebo mé mamince, když byla mladá,“ nenechala se pobízet sympatická žena.

Veselou atmosféru přijela zvěčnit módní ilustrátorka pocházející z nedalekých Lužic Zuzana Osako, která nyní s manželem a dětmi žije v Praze. „Folklór se mi velice líbí, jsem vizuálně založená. Už jsem si natrénovala kreslení babiček, jak šly do kostela, tady chci pokračovat. Ze vzniklých kreseb vznikne doufám obsáhlý sborník,“ dodala ilustrátorka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno