České dráhy také v letošním roce připravují se svými partnery bohatou nabídku nostalgických jízd s historickými vozidly včetně parních lokomotiv a dvounápravových vozů s dřevěnými lavicemi. Zatímco senioři mohou zavzpomínat na své dětství, kdy cestovali starými vlaky do školy, dnešní mladí si mohou vyzkoušet, jaké bylo cestování vlakem bez Wi-Fi a bez možnosti cestou nabíjet svůj mobil.

„Navzdory velkému zvýšení cen uhlí a dalších vstupů, které ovlivňují náklady na pořádání nostalgických jízd, se nám podařilo připravit i pro letošní nostalgickou sezónu bohatý program jízd v různých koutech České republiky a také přímo v železničním muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka,“ říká ředitel Centra historických vozidel Marek Plochý.    

Sezónu ČD Nostalgie zahájí už na začátku dubna jízdy parních vlaků v Praze a v jejím okolí. Půjde o tradiční akce „Párou Prahou“ a „Párou Posázavím“ o velikonočním víkendu. Další nostalgické jízdy jsou plánované také během léta a podzimu.

Parní vlak s lokommotivou Čtyřkolák na trati tzv. Posázavského Pacifiku. Autor: Josef Lemberk.

Parní vlak s lokommotivou Čtyřkolák na trati tzv. Posázavského Pacifiku

Další tradiční akcí budou jízdy červených motorových vozů Hurvínek řady M 131.1 na jihomoravské romantické výletní dráze z Břeclavi do Lednice. I v těchto motoráčcích z přelomu 40. a 50. let minulého století se cestuje na dřevěných lavicích.

Motorový vůz M131.1 v Lednici. Zdroj: Archiv ČD.

Motorový vůz M131.1 v Lednici

Každoroční nostalgické jízdy budou letos také na jihočeských lokálkách nebo na Valašsku. Mezi pravidelné akce patří také provoz historických vozidel na naší první elektrifikované dráze Tábor – Bechyně. Letos bude obohacen o oslavu jejího 120. výročí, která se uskuteční na konci června.

Historická lokomotiva Bobinka a elektrický vůz Elinka budou i letos jezdit na trati z Tábora do Bechyně. Zdroj: Archiv ČD.

Elinka a Bobinka na trati z Tábora do Bechyně

„V železničním muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka začne sezóna o víkendu 29. a 30. dubna a po celý rok tam bude připraven bohatý program. Například 13. a 14. května se uskuteční Parní víkend a na začátek října je plánované setkání Bardotek, motorových lokomotiv ze 60. let 20. století. Během roku se uskuteční také Modelářský víkend nebo závody strongmanů, kteří budou předvádět své silácké umění i v souvislosti s drážní technikou. Návštěvníci muzea mají k dispozici i půjčovnu jízdních kol, díky které lze po prohlídce historických vozidel podniknout výlet kouzelnými křivoklátskými lesy,“ upozorňuje Marek Plochý.

Parní lokomotiva Heligón v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. Zdroj: Archiv ČD.

Parní lokomotiva Heligón v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka

Aktuální informace o konkrétních jízdách historických vozidel a akcích v železničním muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka přináší průběžně web www.cdnostalgie.cz a aplikace Vlakem na výlet a jsou průběžně publikované také na facebooku ve skupině ČD Nostalgie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno