Nahlédnout do prostor, která nejsou běžně přístupná, včetně pracovny ministra, umožní ve čtvrtek 28. září Den otevřených dveří na Ministerstvu zemědělství (MZe). Pro zájemce o návštěvu jeho historické budovy v Praze na Těšnově jsou připraveny komentované prohlídky, a to od 10 do 16 hodin.

„Návštěvníci budou mít možnost projít si budovu navrženou architektem Františkem Roithem, která se stavěla za použití nejmodernější techniky. Její základní kámen položili před pětadevadesáti lety, tedy deset let po vzniku samostatného Československa. Kromě komentovaných prohlídek, které zájemce zavedou do míst jako jsou například prostory bývalého reprezentativního bytu ministra, jsme připravili i doprovodný program. Návštěvníci se tak dozví nejen o historii budovy, kterou stavěli poprvé v Praze za použití litého betonu, ale také o současné práci našeho ministerstva,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Den otevřených dveří zpřístupní kromě jiného prostory bývalého reprezentativního bytu ministra, pracovnu státního tajemníka, jednací sály, prostory kabinetu ministra včetně jeho současné pracovny, kolegium ministra i salónek ministra. Díky galerii ministrů získají návštěvníci přehled, jak šel čas a kdo v kterém období resort vedl. Seznámí se i s uměleckými díly v budově ministerstva.

Na akci není nutné se předem registrovat, vstup je zdarma, kapacita jedné komentované prohlídky bude 20 osob a začne přibližně každou půl hodinu od 10.00, poslední prohlídka bude od 15.30.

Doprovodný program před budovou MZe bude zahrnovat naučná tematická zemědělská stanoviště pro děti, například stanoviště edukačního programu ministerstva „Víš, co jíš?“. Představí se i jednotlivé útvary a oblasti v gesci MZe.

Neoklasicistní stavbu ve 30. letech minulého století stavěli za použití nejmodernější techniky, například čtyřicetimetrových jeřábů, železobetonu a poprvé v Praze litého betonu, což umožnilo dokončit hrubou stavbu za pouhý rok, a to podle návrhu architekta Františka Roitha. Ten je autorem například i Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze nebo Domu ředitelství pošt a telegrafů v Brně. Základní kámen ke stavbě Ministerstva zemědělství byl položen 18. 5. 1928. Stavební pozemky na někdejším Petrském nábřeží vznikly úpravou koryta Vltavy a demolicí tzv. Helmových mlýnů, o nichž existují první zmínky už ve 14. století, v roce 1901 však kompletně vyhořely. Kvůli nutnému zpevnění terénu na břehu řeky stojí budova Ministerstva zemědělství na 1740 pilotech. Stavba s celkovým rozpočtem 47 milionů korun byla zkolaudována v březnu 1932 a podílelo se na ní více než 50 firem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno