Cestovní ruch v Česku patřil i v roce 2021 kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 k nejvíce zasaženým sektorům národního hospodářství. Jeho podíl na tvorbě hrubého domácího produktu země výrazně poklesl, stejně tak i jeho podíl na celkové zaměstnanosti. V oboru pracovalo zhruba 215 tisíc osob, tedy každý 25. zaměstnaný obyvatel Česka.

Podíl cestovního ruchu na tvorbě hrubého domácího produktu Česka klesl v roce 2021 na 1,55 %, což ve finančním vyjádření představovalo 95,0 miliardy korun. Jeho podíl na tvorbě hrubé přidané hodnoty v národním hospodářství činil 1,53 %. Během dvou let se jednalo o dramatické snížení, neboť v roce 2019 stejný podíl dosáhl 2,76 %, což bylo více než v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství dohromady.

Celkový objem výdajů za cestovní ruch dosáhl 155,2 miliardy korun, tedy meziročně o 13,7 % více. Jedná se o souhrnný ukazatel poptávky všech návštěvníků, kteří trávili svou dovolenou v Česku. V roce 2019 byl nicméně tento indikátor téměř dvojnásobný (308,2 miliardy korun), kdy dosáhl nejvyšší hodnoty od začátku sledování v roce 2003.

Příjezdový cestovní ruch tvořený zahraničními návštěvníky činil 32 %, tedy 50,0 miliardy korun. Zbývajících 68 % finančních prostředků (105,1 miliardy korun) generovali tuzemští návštěvníci prostřednictvím domácího cestovního ruchu.

V roce 2021 navštívilo Česko 10,0 milionu zahraničních návštěvníků, což bylo meziročně o 2,5 % méně. Naopak čeští občané cestovali častěji a realizovali přes 71 milionů cest v tuzemsku a 5,2 milionu cest do zahraničí, a to především do Chorvatska, Slovenska
a Rakouska.

Zaměstnanost v oboru činila 215,2 tisíce osob. Zaměstnanci tvořili 84 % a sebezaměstnané osoby podnikající v oblasti turismu 16 %. „Celkový dopad pandemie byl v případě zaměstnanosti mírnější. Hodně lidí zachránily, nebo jim alespoň pomohly z nejhoršího, různé podpůrné programy. Přesto v průběhu dvou let odešel každý desátý pracující a sedmina podnikatelů. Do budoucna lze očekávat tlak na lepší optimalizaci pracovních sil s pozitivním efektem na růst produktivity,“ uvedl Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ. Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství poklesl na 4,02 %. V turismu tak předloni pracoval každý pětadvacátý Čech.

Detailní pohled na ekonomické postavení odvětví a jeho význam z hlediska zaměstnanosti přináší aktualizované časové řady Satelitního účtu cestovního ruchu a Modulu zaměstnanosti cestovního ruchu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno