U příležitosti oslav 30. výročí vzniku samostatné České a Slovenské republiky, které si v letošním roce připomínáme, připravilo České centrum New York výjimečnou výstavu nazvanou „Amicable Separation“. Tvůrci z obou zemí vytvořili svými díly pozoruhodný umělecký dialog, který kurátorsky propojila Charlotta Kotíková.

U příležitosti oslav 30. výročí vzniku samostatné České a Slovenské republiky, které si v letošním roce připomínáme, připravilo České centrum New York výjimečnou výstavu nazvanou „Amicable Separation“. Tvůrci z obou zemí vytvořili svými díly pozoruhodný umělecký dialog, který kurátorsky propojila Charlotta Kotíková.

Kurátorka oslovila přední umělce, kteří se ve svých dílech obrací společně na konkrétní přírodní procesy, za nimiž stojí člověk, a to formou pohyblivého obrazu či textu. Autoři většinou využili přírodní materiály, a proto ve svých instalacích propojují textil, keramiku, fotografie, videa a další. Na výstavě najdete díla Adama Vačkáře, manželů Mildeových, Radka Brousila, Martina Vongreje a řady dalších.

„Projekt Motherboard vychází z naší fascinace všudypřítomným elektrickým vedením křižujícím brooklynskou oblohu, které se často prolíná se stromy. Myslíme si, že dráty a větve stromů jsou dva různé světy, ale jejich spojení je zajímavou metaforou, která poukazuje na vzájemnou závislost městských energetických systémů na přírodních zdrojích.“ říká jedna z vystavujících, Kristýna Milde.

Výstava, jíž se dostalo ideové podpory i od Lenky Lindaurové, prezentuje rozmanité názory, myšlenky či příběhy, ale i zajímavé tvůrčí přístupy českých a slovenských umělců momentálně působících v New Yorku. Kurátorka a pravnučka prvního československého prezidenta Tomáše Gariggue Masaryka Charlotta Kotíková se snažila ve spolupráci s Českým centrem New York rozvinout koncept dialogu mezi umělci, kurátory a institucemi, a otevřít cestu k budoucím hlubším uměleckým spolupracím.

Ředitel Českého centra New York Miroslav Konvalina dodává: „V září, kdy se celý umělecký svět dívá na New York kvůli událostem jako Armory Show a otevírání galerií v Chelsea, kurátorka Charlotta Kotíková ukazuje díla umělců, kteří byli nedávno vybráni pro prestižní rezidence a prezentace v USA. Pro České centrum New York je skvělé, že místo tradičních dlouhodobých výstav se zaměřujeme na rychle se měnící pop-up události, umělecké diskuse a podporu umělců, což lépe odpovídá tempu New Yorku a jeho kulturní scény.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno