Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven má životní pojištění sjednáno 51 % Čechů. Nejčastějším důvodem je snaha zajistit své blízké v případě dlouhodobých následků úrazu nebo nemoci či smrti. Na zajištění vlastních potřeb v nemoci či při úrazu myslí Češi až na druhém místě.

Podle dat České asociace pojišťoven je v Česku uzavřeno 4,7 milionů smluv životního pojištění. Statistikám odpovídají i výsledky aktuálního průzkumu, podle kterého má nějaký typ životního pojištění uzavřeno 51 % Čechů. „Pojistnou ochranu stále nemá polovina ekonomicky aktivních. Přitom právě životní pojištění může mít velmi zásadní vliv na stabilitu rodinného rozpočtu. Jen loni pojišťovny registrovaly okolo 420 tisíc pojistných událostí, především úrazů, ale i závažná onemocnění, invaliditu, což dokazuje potřebu být na podobné události připravený,“ vysvětluje Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Když životko, tak na smrt a trvalé následky

Typickými klienty životního pojištění jsou dospělí do 49 let s minimálně středoškolským vzděláním. V této kategorii ho má uzavřené 65 % osob. Nejčastějším důvodem pro jeho sjednání je zajištění blízkých pro případ nenadálé události. „I toto je typické především pro věkovou skupinu 18-49 let, kde je to hlavním očekávání od tohoto typu pojištění pro 81 % jeho klientů,“ upřesňuje Jana Hamanová z výzkumné agentury SC&C, která průzkum pro ČAP realizovala.

Na druhém místě 63 % klientů pojišťoven od životního pojištění očekává zajištění svých potřeb při úrazu či dlouhodobé nemoci. „Tato čísla názorně ukazují, že v případě životního pojištění myslíme na ostatní, ne na sebe. Podceňujeme rizika, která hrozí nám a jejich dopady na nás samotné,“ doplňuje Jan Matoušek. Kvůli hypotéce má životní pojištění 17 %.

Chráníme se proti dlouhodobým následkům a smrti

Klíčovými riziky jsou přitom pro Čechy dlouhodobé následky úrazu či nemoci a smrt. Životním pojištěním se proti nim kryje 74 %, resp. 73 % klientů. Pro případ úrazu či nemoci je pojištěno 61 % respondentů. „Životní pojištění je typické pro klienty ve věku 18-49 let. V této věkové kategorii životní pojištění využívá asi 65 % lidí. Pro případ úrazu nebo nemoci se pak nejčastěji pojišťují klienti ve věku 18-34 let,“ upřesňuje Jana Hamanová. Přímo pro případ výpadku příjmu je pak pojištěno 24 % klientů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno