Činohra Národního divadla Brno se chystá na prestižní zájezd do izraelského Národního divadla Habima. Ve dnech 6. a 7. února 2023 zde odehraje svou úspěšnou inscenaci Matka od Karla Čapka, kterou nastudoval kmenový režisér Činohry NdB Štěpán Pácl.

Společná tisková zpráva Národního divadla Brno a Českých center ze dne 26. 1. 2023   

Inscenace Matka měla premiéru 8. dubna 2022 v divadle Reduta a od té doby je beznadějně vyprodaná.

Je spousta vynikajících her, které čekají na své herce a na svůj čas. A my najednou zjistili, že máme ideální obsazení pro toto Čapkovo drama: Tereza Groszmannová jako Matka a Pavel Čeněk Vaculík jako Toni. Bylo jasné, že díky nim bude Čapek promlouvat tím, co je v něm nadčasové, divadelně inspirativní a divácky poutavé. To jsme ještě netušili, že Rusko napadne Ukrajinu a že budeme hrát o tom, co se odehrává v jen několik stovek kilometrů vzdálené zemi,“ vysvětluje režisér Pácl, co rozhodlo o výběru díla, které Čapek napsal před 85 lety.

Izraelské Národní divadlo Habima je celosvětově známé a prestižní divadlo se zajímavou historií. Bylo založeno roku 1917 v Moskvě a při celosvětovém turné ve dvacátých letech část souboru zůstala v USA a část se usadila v mandátní Palestině. Od roku 1931 sídlí trvale v Palestině a následně v Izraeli. Roku 1958 bylo prohlášeno za divadlo národní.

Rozhodně není náhoda, že z titulů Činohry NdB bylo vybráno právě toto Čapkovo drama.

„Téma Matky je pro Izraelce určitě velmi blízké, vzhledem k tomu, v jakém prostředí, obklopení nepřáteli už desetiletí žijí. A i přesto, že děti Izraelci milují nade vše, jsou si dobře vědomi, že musí, pokud jsou napadeni, se bránit. A Čapkova Matka se navíc v Tel Avivu poprvé hrála už v roce 1939! Tedy pouhý rok poté, co ji Čapek napsal. Tehdy ji ztvárnila slavná izraelská herečka Hana Rovina, jejíž fotografie dodnes zdobí kancelář generálního ředitele Habimy,“ předvídá naladění publika ředitel Českého centra Tel Aviv Robert Mikoláš.

Právě České centrum Tel Aviv s propagací a organizací hostování vydatně pomohlo. Výjimečnost a organizační náročnost zájezdu potvrzuje i sám ředitel centra: 

© Marek Olbrzymek, archiv NdB
© Marek Olbrzymek, archiv NdB
© Marek Olbrzymek, archiv NdB

„Výjimečný je už tím, že se uskuteční. Není úplně jednoduché tak velký soubor přivézt. Výjimečný je i fakt, že vystoupí v Habimě, tedy v izraelském Národním divadle, kde vždy hrají ty nejlepší zahraniční soubory, takže je to určitě pocta. A výjimečný je do třetice i tím, že právě Národní divadlo Brno vystoupí v Izraeli hned na začátku letošního roku, kdy si připomínáme 30. výročí vzniku České republiky i navázání diplomatických styků mezi ČR a Státem Izrael.“

Logistická stránka celého projektu vyžadovala maximální úsilí mnoha pracovníků NdB. Nakládání kulis, kostýmů či techniky do kontejneru se uskutečnilo ještě před Vánoci, 22. 12. 2022. Kamión kontejner odvezl do německého přístavu Bremerhaven a odtud plul lodí do izraelského přístavu Ashdod. Tam bez komplikací přistál 22. 1. Soubor činohry a tým lidí, který je k odehrání představení potřebný, odletí do Tel Avivu 3., respektive 4. února. Poděkování zde patří společnosti SmartWings za poskytnutí letenek i přepravu zavazadel a techniky.

Spolupráce mezi oběma divadly neskončí odehráním dvou představení v Tel Avivu. Soubor Národního divadla Habima přiveze do Brna inscenaci The One My Soul Loves, která autorsky zpracovává útok na telavivský podnik pro LGBTQ+ komunitu v roce 2009. Představení se odehraje v rámci festivalu Divadelní svět Brno, který pořádá Národní divadlo Brno a který patří mezi nejvýznamnější divadelní festivaly v ČR.

Vedení Činohry NdB věří, že soubor bude v nastoleném trendu zahraničních zájezdů pokračovat. Což dokládají i slova uměleckého šéfa Činohry NdB a zároveň dramaturga inscenace Milana Šotka: „Soustavný dramaturgický důraz na českou hru ukázal se být mimořádně atraktivním vývozním artiklem. Kvality našich herců a našeho kmenového režiséra je ideální předvést právě na domácí dramatice. Není nad to být světoví skrze to své!“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno