Pro vytápění i chlazení by v budoucnu Břeclavští mohli využívat energie z geotermálních vrtů. Energie z podzemí může být zdrojem tepla i elektrické energie. Břeclav řeší tuto problematiku intenzivně od loňského roku, kdy energetická krize ukázala velkou slabinu města, které je z velké části zásobováno teplem centrálně.
Zkušenosti by mohla Břeclav čerpat u Rakušanů, kteří vizi využití geotermální energie rozvíjí již delší dobu. Se starosty Lednicko-valtického areálu se o tématu bavili minulý týden na neformální schůzce ve Valticích.
„Oslovil nás starosta Schrattenbergu s dotazem, zda bychom měli zájem absolvovat diskuzi ohledně možnosti využití geotermální energie. I my v Břeclavi totiž hledáme nové formy alternativních energií. Proto jsme této nabídky využili,“ uvedl starosta Břeclavi Svatopluk Pěček.
Obdobné téma se přitom na valtické radnici řešilo už zhruba před dvanácti lety. „Tehdy se v oblasti mezi Valticemi a Schrattenbergem uvažovalo o rozvoji lázeňství. Zkušební vrty, které hledaly léčebnou vodu, prokázaly také zdroje geotermální energie,“ poznamenal geolog Friedrich Marsch, který se na obou stranách hranice zabývá projekty souvisejícími s těžbou ropy, zemního plynu a geotermální energií.
Pro Břeclav myšlenka využití alternativních zdrojů energie není cizí. Město aktuálně instaluje fotovoltaiku na svých budovách a intenzivně se věnuje energetickému managementu. „V Břeclavi se v loňském roce ukázalo, jak významně jsme závislí na jedné komoditě, a to je plyn,“ konstatuje místostarosta Jakub Matuška. „Myšlenka využití geotermální energie je pro nás velmi zajímavá. Loni jsme již jednali se společností E.on, další jednání povedeme v blízké budoucnosti. Pro město naší velikosti musíme hledat adekvátně velký zdroj,“ doplnil, že i tímto směrem Břeclav uvažuje.
To, jestli se Břeclav pustí do spolupráce s Rakušany, bude záviset na další analýze legislativních, praktických i ekonomických otázek. Rakušané již mají hotové první studie a chtěli by spustit průzkum, který má odhalit, kde přesně jsou zdroje termální nebo horké vody.

„Spolupráce s rakouskou stranou je pro nás důležitá, navazuje na spolupráci mezi našimi zeměmi a zejména výměna know-how je neocenitelná. Také nám ale umožňuje získat podporu z programů přeshraniční spolupráce,” uzavírá Matuška.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno