Slavnosti rajčat v Břeclavi vstupují do desátého ročníku. Oslava prvního kulatého jubilea akce, která představuje rajče jako typickou plodinu pro Břeclav a okolí ve všemožných barevných i chuťových variacích, přinese v sobotu 12. srpna návštěvníkům pořádnou dávku rajských zážitků. Vypukne v 10 hodin v uličce u synagogy a letos poprvé rozšiřuje program také před kino Koruna a na náměstí.

Do uličky u synagogy se nastěhuje kulinářské umění z celého světa. Ochutnáte quesadilly z Guatemaly, španělskou paellu, drcená rajčata ze středního Řecka, americký pulled pork hot dog i mexické tacos. Přes talíř se podíváte i na Krétu, do Argentiny, Arménie či Maďarska. Seženete tu koření, paštiky, nakládaná rajčata, domácí těstoviny, hořčici i povidla. A osvěží vás Bloody Mary, Tomato Fresh, rajský radler i rajčatová limonáda.

„Kromě zavedených stálic a hitů mezi stánkaři najdete i novinky jako provokativní kombinaci rajčat a hmyzu, domácí sladkosti anebo červený pivní speciál z břeclavského pivovaru,“ láká místostarosta Břeclavi Petr Vlasák, který Slavnosti rajčat jako kulturní referent města před deseti lety zakládal a o dramaturgii akce se dodnes stará.

Rajská Břeclav dala vzniknout již několika zcela novým rajským pokrmům. Právě tady se zrodil třeba rajský burčák přezdívaný „rajčák“, pozornost přitáhla i zmrzlina nebo čaj z rajčat. Vznikly díky nim i produkty, které se poté stabilně usadily na trhu. Mezi nimi je třeba fermentovaná rajčatová zálivka podnikavých Břeclaváků Fermato, jejíž první sklenice se prodaly právě v uličce u synagogy.

Cirkus trochu jinak a The Tap Tap!

Vydatné menu si Rajská Břeclav naloží ke kulatinám nejen na prodejních stáncích, ale i na pódiu. Hlavní hvězdou programu bude originální orchestr studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu The Tap Tap! Představí se kreativní, artistická a umělecká společnost Cirkus trochu jinak z Ostravy, funky hrající Sajmon ad Garfunkers z Brna a programovou stálicí bude na úvod vyhlášená cimbálová muzika Břeclavan. Svůj další rekord se na slavnostech pokusí získat i známý maxijedlík Jaroslav Němec, který zve na „břeclavský masakr cherry rajčátek“.

Za zhlédnutí určitě stojí i výstava osvědčených odrůd i novinek rajčat všemožných tvarů, velikostí a barev v prostorách synagogy. Tam, ale i v sousedním Lichtenštejnském domě, si lidé mohou prohlédnout také aktuální výstavy pořádajícího Městského muzea a galerie Břeclav. Děti po celý den zabaví výtvarné dílny Lvíčka Dyjáčka, malování na obličej či tvoření s balónky. Vstup je tradičně zdarma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno