Úvod Zpravodajství Zajímavosti Zpráva o SDGs 2020

Zpráva o SDGs 2020

0

Každoroční zpráva o Cílech udržitelného rozvoje shrnuje dosavadní úsilí o jejich implementaci na celém světě, včetně úspěchů i oblastí, ve kterých je zapotřebí vyvinout další úsilí.

Během krátké doby pandemie COVID-19 způsobila bezprecedentní krizi, která nejvíce zasáhla ty nejchudší a nejzranitelnější – děti, starší osoby, osoby se zdravotním postižením, migranty a uprchlíky. Nejtěžší nápor následků pandemie také nesou ženy.

Hlavní zjištění:

V roce 2020 se extrémní chudobě ocitne odhadem 71 milionů lidí, což je první nárůst celosvětové chudoby od roku 1998. Hlavní příčiny: ušlé příjmy, omezená sociální ochrana a rostoucí ceny.

Nezaměstnanost v důsledku krize významně ovlivní přibližně 1,6 miliardy osob pracujících v neformální ekonomice, tedy polovina světové pracovní síly. Jejich příjmy byly v prvním měsíci krize sníženy odhadem o 60 procent.

Omezení zdravotních služeb a omezený přístup ke stravovacím a výživným programům mohou v roce 2020 způsobit stovky tisíc dalších úmrtí mezi dětmi mladších 5 let a desítky tisíc dalších úmrtí matek. Mnoho zemí zaznamenalo prudký nárůst hlášení o domácím násilí na ženách a dětech.

Uzavření škol zabránilo 90 procentům studentů na celém světě (1,57 miliardy) chodit do školy a způsobilo, že více než 370 milionů dětí je bez školních obědů, na kterých často závisí. Nedostatečný přístup k počítačům a domácímu internetovému připojení mnohým znemožnilo účastnit se vzdálené výuky. V průběhu března a dubna 2020 oznámilo přibližně 70 zemí mírné až závažné omezení nebo úplné pozastavení služeb očkování dětí.

Vyšší počet rodin v extrémní chudobě znamená také nárůst rizika dětské práce, manželství dětí a obchodování s dětmi v chudých a znevýhodněných komunitách.

SDGs report čtěte zde: https://unstats.un.org/sdgs/

Exit mobile version