Zlatá křídla společně s animací tvoří součást retrospektivy autorčiny dosavadní kariéry, organizovanou Českým centrem Londýn. Součástí výstavy budou také Mílina absolventská díla ze studia na Royal College of Art, zájemci spatří originály jejích zakázek pro skupinu Coldplay, k vidění budou též „Nástroje smrti“, neboli knižní obálky britského vydání nejprodávanější série New York Times. Zlatým hřebem události je květnová prezentace nové zlaté verze původní grafiky ztvárňující dvě křídla ve tvaru zlomeného srdce, kterou Míla Fürstová v současné době vytváří při příležitosti osmého výročí vydání alba Coldplay s názvem Ghost Stories a která budou slavnostně odhalena 12. 5. 2022 v prostorách Českého centra Londýn.

NA DOHLED NOTTHING HILL

V galerii Českého centra Londýn s prozaickým názvem Vitrínka bude od poloviny března k vidění dílo české umělkyně žijící v Londýně, Míly Fürstové. Retrospektiva její tvorby zahrnuje i cyklus Mateřství (Motherhood), na němž Míla pracovala po porodu dcery Violy, která se narodila jen několik hodin poté, co Míla dokončila poslední úpravy na obalu finálního singlu kapely Coldplay s názvem True Love, rovněž zastoupeného na výstavě.

Ve výloze galerie situované výhledem na nejrušnější silnici londýnské čtvrti Notting Hill pak bude vystaven šestipanelový lept Všechny řeky, které skrze mě plynou (All the Rivers That Flow Through Me).

Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn:

„Jsem velmi rád, že v galerijních prostorech Českého centra prezentujeme retrospektivní výstavu nejvýznamnějších děl Míly Fürstové, jedné z nejuznávanějších současných českých umělkyň, která ve své tvorbě snoubí jedinečné propojení vlivu britského kulturního prostředí a českých uměleckých kořenů.“

KŘÍDLA DO ZLATA

Při příležitosti osmého výročí vydání světově úspěšného alba Ghost Stories britské skupiny Coldplay představí česká umělkyně a autorka vizuálu alba Míla Fürstová novou zlatou verzi původní grafiky ztvárňující dvě křídla ve tvaru zlomeného srdce. Originální dílo se v těchto dnech vytváří a bude odhaleno v průběhu konání samotné výstavy v polovině května (konkrétně 12. května). Křídla, která Míla vytvořila technikou leptání, jsou poetickým ztvárněním textů frontmana kapely Chrise Martina, jež Míle zasílal v době, kdy pracoval na albu odrážejícím jeho probíhající rozchod s herečkou Gwyneth Paltrow. Zlatá verze křídel bude vystavena před digitální obrazovkou se čtyřicetiminutovou animací, kterou z Míliných uměleckých děl vytvořili sami Coldplay.

Součástí výstavy jsou rovněž Mílina absolventská díla ze studia na Royal College of Art a díla, která lze nalézt i v expozici muzea V&A i soukromých sbírkách britské královny či Václava Havla. V neposlední řadě budou vystavena i vybraná díla z Míliných zakázek pro skupinu Coldplay nebo například knižní obálky britského vydání nejprodávanější série New York Times s názvem Nástroje smrti.

PREMIÉRA VE SPOJENÉM KRÁLOVSTVÍ

V rámci slavnostního odhalení „Křídel“ 12. 5. 2022 proběhne exkluzivní projekce celovečerního dokumentu Petera Hirjaka Křídla pro Coldplay, který obsahuje například scény s frontmanem kapely Chrisem Martinem či jejich manažerem Philem Harveym, a popisuje Mílinu cestu při tvorbě obalu alba. Novinářská projekce Křídla pro Coldplay bude vůbec první projekcí tohoto snímku ve Spojeném království. Stane se tak ještě předtím, než bude v srpnu dokument uveden pro veřejnost v jednom z londýnských kin u příležitosti letního turné této skupiny.

INFORMACE O VÝSTAVĚ

Míla Fürstová: Všechny řeky, které skrze mě plynou
  •  17. 3. – 10. 6. 2022
  • Místo konání: Czech Centre London, Vitrínka Gallery, London
  • Adresa: 30 Kensington Palace Gardens, London W2 4LW, UK
  • Více informací naleznete zde.

Váš komentář