MORAVSKÝ ŽIŽKOV (JaŠ) – O víkendu se vrátila skupina dětí pod hlavičkou dětského folklorního souboru Žižkovjánek z polského Augustowa, kde byly Polákům partnerem evropského projektu Erasmus+. Projekt se uskutečnil v rámci výměny mládeže a jmenoval se Slované pro kulturu.
Požadavek polského organizátora projektu byl, přivézt 20 dětí 13 až 17 letých a tolik dětí v tomto věku Žižkovjánek nemá. Proto je doplnil dětmi z okolních souborů a z družebního souboru ze Slovenska. Město Augustów leží v překrásné krajině lesů, luk a jezer od nás asi 900 km daleko. V Augustowě se naše skupina spojila s polskými mládežníky, odjeli jsme ještě asi o 30 km dále a byli jsme ubytováni na koňské farmě uprostřed lesa. Hlavním tématem projektu byla sklizeň úrody a dožínky. Teorie, ukázky a videoprojekce se probírali v jídelně penzionu, a také jsme navštívili regionální muzeum, kde právě probíhala výstava k tomuto tématu. Muzeum bylo mimochodem postaveno z evropských peněz. Na nácviky jsme jezdili do asi 10 km vzdálené školy v nejbližší vesnici. V tělocvičně jsme se učili navzájem různé tance a natrénovali jsme společný program, se kterým jsme na závěr pobytu vystupovali v Augustówě na pěkném, novém náměstí s krásným parkem. Celý komplex byl také vybudován z evropských peněz. Poláci to prostě, na rozdíl od nás, umí!
Mimo to jsme se projeli na lodích po Mazurských jezerech, koupali se v jezeru, poněvadž lesy byly plné hub, tak chodili na houby a na dvoře jsme měli jezírko, tak chytali ryby. Projekt a celý pobyt se mládeži moc líbil, navázala se nová přátelství a rozloučení bylo velmi dojemné.
Škoda, že my tyto věci moc neumíme. Ale poněvadž jsme získali určité zkušenosti, budeme se snažit něco podobného vymyslet.